اپراتورها

مدیرعامل رایتل: کشورهای مختلف دنیا فرکانس 700 و 800 را در اختیار اپراتورهای موبایل قرار داده اند

ICTna.ir - مدیرعامل رایتل گفت: همه کشورهایی که در توسعه ICT پیشرو هستند، از سالیان قبل باند تلویزیون آنالوگ را تخلیه کردند به دلیل ارزش اقتصادی بسیار بالاتری که برای کشورها ایجاد می کند، این باندها را در اختیار اپراتورها قرار دادند.
 
Rezakhah 2.jpg
یاسر رضاخواه در گفت و گو با خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) افزود: با بهره برداری از این باندها در شبکه های تلفن همراه کشور، نه صرفا صنعت ICT بلکه اقتصاد کشور از منافع آن منتفع خواهد شد.
 
به گفته او، اتحادیه جهانی مخابرات در سال 2013 قوانینی وضع کرد و به کشورها مهلت زمانی داد تا پایان دسامبر 2015 باند تلویزیون آنالوگ را از دسترسی شرکت های تلویزیونی خارج کرده و در اختیار اپراتورهای تلفن همراه قرار دهند. 
 
رضاخواه افزود: در آمریکا قبل از اینکه آیفون 6 به بازار عرضه شود، شرکت اپل چند ماه با اپراتورهای آمریکا در آزمایشگاه های مشترک روی اینکه اپل گوشی اش را طوری طراحی کند که در باندهای فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز LTE را ساپورت کند، کار کردند و همزمان اپراتورها نیز در زیرساخت های شان قابلیت استفاده از باندهای 700 و 800 روی LTE را توسعه دادند.
 
به گفته او، اگر این کار اشتباه بود چرا همه کشورهای دنیا از آسیای جنوب شرقی تا اروپای غربی، آمریکا و کانادا دنبال بکارگیری فرکانس های 700 و 800 مگاهرتز در شبکه های نسل چهارم تلفن همراه خود رفتند؟
 
مدیرعامل رایتل تاکید کرد: بکارگیری باندهای پایین در شبکه های تلفن همراه جنبه های مختلف تخصصی، علمی و اقتصادی زیادی برای ایران دارد و در آینده نزدیک نیز با توسعه بحث های مختلف تحول دیجیتالی و توسعه فناوری های 5G و NBIoT سرعت تحولات اقتصادی کشورها بسیار بالا خواهد بود.

​​