فناوری اطلاعات

تولید مجموعه نرم‌افزارهای طراحی پروژه‌های نفتی

منبع: مهر
محققان یک شرکت دانش بنیان موفق شده که مجموعه نرم افزارهای فنی و مهندسی را اجرای پروژه های نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی طراحی کند.
 
 به نقل از معاونت علمی و فناوری، اجرای پروژه های عظیم در حوزه‌های مانند نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و مواردی از این دست، نیازمند مجموعه نرم افزارهای فنی و مهندسی است که استفاده از نمونه مشابه خارجی آنها گاهای هزینه‌های بالغ بر ۲ تا ۳ میلیون دلار را در پی دارد، یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق شده است که نسخه ایرانی این محصولات را بومی سازی کند.
 
علیرضا سرقینی مدیر عامل شرکت دانش بنیان گفت: طراحی پروژه‌های کلانی مانند پروژه‌های حوزه نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، عمرانی و مانند آن، نیازمند یک مجموعه نرم افزار است که عموماً از سوی شرکت‌های خارجی ی می شود. این نرم افزارها گاهاً با قیمت‌های کلانی در بازه ۲ تا ۳ میلیون دلار  به مصرف کنندگان ایرانی عرضه می‌شود.
 
مدیر عامل شرکت دانش بنیان با اشاره به سابقه سه دهه تحقیق در این شرکت گفت: با تلاش بسیار و کمک متخصصین جوان کشورمان، موفق شدیم تا این مجموعه نرم‌افزاری حیاتی را در داخل کشور بومی‌سازی کنیم. برگزیده شدن در جشنواره بین المللی خوارزمی، اخذ مدال طلا و قرار گرفتن در لیست صد شرکت دانش بنیان منتخب پژوهشگاه نفت در سال ۹۸ ، بخشی از افتخاراتی است که طراحی این مجموعه نرم افزار نصیب ما کرده است.
 
سرقینی با اشاره به چالش‌های عمده کار در این عرصه، اظهار کرد: متاسفانه با وجود نرخ بالای نمونه مشابه خارجی و علی‌رغم عقد قراردادهای موفق با شرکت‌های نفتی، حمایت‌های مورد انتظار از شرکت در این حوزه صورت نگرفته است و ما امیدواریم با اعمال حمایت‌های معنوی لازم از سوی نهادهای مانند وزارت نفت بتوانیم تا در  جهت بروزرسانی و افزایش بیشتر بهره‌وری در این عرصه اقدام کنیم.
 
وی از ابراز علاقه یک شرکت نفتی بین المللی در مالزی برای خرید این محصول خبر داد و گفت: با ورود یک تیم جدید همکار، امیدوار هستیم در صورت رفع مشکلات ناشی از تحریم و محدودیت جابجایی پول، بتوانیم ، محصول فکر و اندیشه ایرانی را به خریداران جهانی معرفی کنیم.

​​