فناوری اطلاعات

شبیه سازی رایانه‌ای کرونا در بزرگ‌ترین آزمایشگاه فیزیک ذرات دنیا

منبع: مهر
آزمایشگاه سرن در سوئیس قصد دارد با استفاده از ده هزار پردازنده قدرتمند رایانه‌ای، طرحی را برای شبیه سازی برخی پروتئین‌های موجود در ویروس کرونا اجرا کند.
 
 به نقل از زد دی نت، محققان امیدوارند با شبیه سازی عملکرد پروتئین‌های تشکیل دهنده ویروس کرونا بتوانند روش‌های درمانی جدیدی برای مقابله با این بیماری بیابند و به روند تولید واکسن کرونا نیز کمک کنند.
 
در آزمایشگاه سرن بیش از ۲۳۰ هزار پردازنده رایانه‌ای و ۱۵ هزار رایانه سرور قدرتمند وجود دارد که هر روز ۲۴ ساعته مشغول به کار هستند و امید می‌رود استفاده از این ظرفیت به محققان و پزشکان کمک کند تا تحقیقات خود برای مقابله با کرونا را تسریع کنند.
 
سرن نرم افزاری متن باز هم برای افزایش تحقیقات در این زمینه طراحی کرده و مجموعه این خدمات را در قالب طرحی موسوم به Folding@home در دسترس علاقمندان قرار داده است.
 
این آزمایشگاه با صدور بیانیه‌ای در این زمینه تصریح کرده: ویروس کرونا نیز مانند سایر ویروس‌ها دارای پروتئین‌هایی است که از آنها برای بازتکثیر خود و عبور از سیستم ایمنی بدن استفاده می‌کند.
 
پروژه Folding@home به درک بهتر عملکرد این پروتئین‌ها کمک می‌کند و این امر گام مهمی در جهت تولید داروهای جدید ضدکرونا خواهد بود.

​​