تلفن همراه

گوگل و اپل API اعلام قرار گرفتن در معرض کووید 19 را آزمایش می کنند

ICTna- تقریبا چند هفته بعد از اینکه اپل و گوگل از همکاری شان روی عرضه یک اپلیکیشن ردیابی خبر داده بودند، اولین API اعلام قرار گرفتن در معرض کووید 19 را در اختیار توسعه دهندگان قرار دادند.
 
Exposure Notification.jpg
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، هنوز اطلاعیه رسمی در این باره از سوی این دو شرکت منتشر نشده است اما تعداد زیادی از رسانه های خارجی از آغاز تست های اولیه آن خبر داده اند. 
 
این API که «اعلام در معرض قرار گرفتن» نام دارد و به نظر می رسد برای ارائه توضیحات خاص تر و همچنین اینکه باعث شود کل ماجرای ویروس کرونا کمتر مزاحم به نظر برسد، فراهم شده است.
 
درحالی که هنوز جزییات زیادی از این API منتشر نشده اما دسترسی به این کد محدود به نهادهای مسوول در حوزه سلامت عمومی خواهد بود. این درحالی است که ارایه آن نگرانی هایی را نیز درباره نحوه کارکرد آن به ویژه درخصوص رعایت حریم شخصی کاربران ایجاد کرده است.
 
پیامدهای سیاسی این همکاری بی سابقه میان این دو شرکت بزرگ که بازار گوشی های هوشمند جهان را در اختیار دارند، تنها به چالش های حریم شخصی محدود نمی شود. نظرات مختلفی در این باره مطرح شده که به دو گروه آیا رویکردهای غیرمتمرکز در اینجا حمایت می شوند یا رویکرد متمرکزی خواهد بود که در آن دولت ها از گوشی های هوشمند دیتاها را جمع آوری خواهند کرد، تقسیم می شود.
 
گمان می رود رویکرد گوگل و اپل در ارایه این سرویس به دلیل ساده اعتماد به آنها بهتر است. اگر کسی فکر می کند یک اپلیکیشن  ردیابی تماس ها برای جاسوسی از آنها استفاده می شود و خودسرانه آنها را تنبیه خواهد کرد، می توانند آن را نصب نکرده و از آن استفاده نکنند.
 
کارآمدی چنین اپلیکیشن هایی به مشارکت گروه زیادی از مردم وابسته است بنابراین اولویت شماره یک این شرکت ها باید جذب حداکثر مشارکت مردم در استفاده از این اپلیکیشن ها باشد.

​​