رسانه‌های اجتماعی

مهلت یک ساعته فرانسه به رسانه های اجتماعی برای سانسور محتوا

ICTna- فرانسه قانون جدیدی تصویب کرده که به موجب آن شرکت های مالک رسانه های اجتماعی که نسبت به پاک کردن برخی محتواها در بازه زمانی 60 دقیقه ای اقدام نکنند، متحمل جریمه های سنگینی خواهند شد.
 
Censor.PNG
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، براساس این قانون تامین کنندگان محتوای آنلاین موظفند محتواهای مربوط به پدوفیلی و تروریسم را حداکثر یک ساعت پس از انتشار آنها پاک کنند در غیر این صورت مبلغی معادل چهار درصد از درآمد جهانی شان جریمه خواهند شد.
 
محتواهای دیگری که آشکارا غیرقانونی به نظر می رسند نیز توسط هر کسی که در این باره تصمیم گیر است باید ظرف مدت 24 ساعت پاک شود.
 
نیکول بیلوبت، وزیر دادگستری فرانسه در این باره گفت: مردم اگر بدانند قوانین و جرایم سخت گیرانه ای در زمینه انتشار چنین محتواهایی وجود دارد، قبل از اینکه خط قرمزها را رد کنند، دوباره به کاری که قرار است انجام دهند، فکر می کنند. اما نکته ابهام آمیز سخنان آقای وزیر اینجاست که فراموش کرده است که مخاطب این قانون تامین کنندگان پلتفرم و نه کاربران آن هستند. 
 
هنوز مشخص نیست مسوولیت شناسایی مطالبی که از خط قرمزها عبور می کنند هم برعهده پلتفرم ها است یا نه اما اگر اینطور از آنها انتظار می رود باید یک کتابچه جامع راهنمای سانسور نیز تهیه شود.
 
موضوع سانسور رسانه های اجتماعی یک موضوع بسیار فریبنده است و هیچکس موافق این مساله نیست که محتوای غیرقانونی باید به صورت عمومی منتشر شود اما به نظر می رسد رویکرد اتخاذ شده توسط دولت فرانسه هنوز خام است.
 
گزینه های زیادی برای اعمال جریمه های کلان وجود دارد اما ظاهرا این یک فقره به صورت خاص، تصرف پول نقد توسط دولت فرانسه از بخش فناوری ایالات متحده است.

​​