تلفن همراه

تداخل فرکانسی صدا و سیما در نقاط مرزی صدای کشورهای همسایه را هم درآورد

ICTna- کشورهای همسایه ایران در سال های گذشته استفاده از باندهای فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز را از از پخش صدا و تصویر به سرویس موبایل تغییر داده اند اما تداخلات فرکانسی مناطق مرزی صدای اعتراض کشورهای همسایه را درآورده است.
 
Sedao Sima.jpg
به گزارش آژانس خبی فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، به دلیل بروز همین تداخلات در مناطق مرزی، آنها به صورت مکرر خواهان نشست های جمعی و اختصاصی با ایران برای حل این مساله هستند اما ایران در این نشست ها غایب است زیرا صدا و سیما هنوز تکلیف این باندهای فرکانسی را روشن نکرده است.
 
این درحالی است که صدا و سیما بعد از مهاجرت از تلویزیون آنالوگ به تلویزیون دیجیتال باید این فرکانس ها را در اختیار دولت فرار می داد اما اکنون تنها کشوری است که یک تکه از باند فرکانسی آن در اختیار نماینده قانونی آن یعنی دولت نیست.
 
عدم تمکین ایران به تعهدات بین المللی خود در سطح مجامع مهمی همچون ITU، قدرت کشور در صیانت از منافع ملی را در عرصه مهمی همچون ICT کاهش می دهد.
 
دولت ایران و سازمان صدا و سیما به نمایندگی علی عسکری، رئیس فعلی این سازمان، در سال 2006، توافقنامه موسوم به ژنو 2006 (GE06) را امضا کرده اند و این توافق نامه کشورهای امضا کننده را مکلف کرد تا در اوایل سال 2015، یعنی 9 سال بعد باید فرستنده های آنالوگ خود در باند UHF را به دیجیتال بدل کرده باشند. اما به رغم پیگیری های مکرر در خصوص عمل به این معاهده، صدا و سیما از خاموش کردن فرستنده های آنالوگ خود امتناع کرده است.
 
کشورهای همسایه  در جنوب و شمال کشور در حال مذاکره و طراحی استفاده هماهنگ  از این باندها برای شبکه های موبایل هستند اما با وجود مکاتبات متعدد با سازمان صدا و سیما برای تعیین تکلیف استفاده از این باندها در کشور و تعامل با این سازمان جهت حضور در این نشست ها برای حفاظت از منافع ملی، آن سازمان از این امر خودداری می کند و عدم مشارکت در تصمیمات منطقه ای باعث خسران منافع کشور و تصمیم گیری  بدون حضور ایران خواهد شد.

​​