فناوری اطلاعات

سامانه پخش و توزیع مرسولات «اسپید» در سال ۹۸ رشد ۱۷۰ درصدی داشته است

منبع: پیوست
 
 
اسپید، سامانه پخش و توزیع هوشمند مرسولات، در گزارش سال ۹۸ خود اعلام کرد، ارسال مرسولات در این سامانه در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، بیش از ۱۷۰ درصد رشد داشته است. براساس این گزارش همچنین تمام مناطق ۲۲ گانه تهران تحت پوشش اسپید قرار گرفته و بیش از ۵ درصد جمعیت تهران حداقل یک بار از اسپید بسته تحویل گرفته‌اند.
 
 اسپید، سامانه‌ای برای پخش و توزیع بسته‌های کسب‌و‌کارهای آنلاین، سازمان‌‌ها، افراد و مجموعه‌ها است و مانند هرکسب‌وکاری در قالب آمار و ارقام گزارش عملکرد خود در یک سال را عرضه کرده است.
 
براساس این گزارش با اسپید از بیش از ۷۰ هزار سفر درون شهری و از صد و ۷۰ هزار کیلومتر پیمایش در سطح شهر تهران جلوگیری و به این صورت تا ۷ هزار لیتر نیز در مصرف بنزین صرفه‌جویی شده است. در طول سال گذشته رضایتمندی مشتریان از اسپید به طور کلی ۴.۴ از ۵ بود.
 
 
با اسپید از بیش از ۷۰ هزار سفر درون شهر و ۱۷۰ هزار کیلومتر پیمایش جلوگیری شده
 
بیشترین کالاهای جابه‌جا شده در اسپید «کتاب» و «لوازم آرایش و بهداشتی» بوده و بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش کالای جابه‌جا شده در سامانه اسپید در سال ۹۸ بوده است. همانطور که اسپید در گزارش خود آورده ۱۵ درصد کل درخواست‌ها از خدمات پرداخت در محل اسپید بهره بردند. براساس گزارش اسپید همچنین بیشترین تعداد بسته تحویل داده شده توسط یک سفیر در یک ماه هزار و ۹۴۵ مرسوله و بیشترین در یک روز ۱۸۰ مرسوله است. به این ترتیب اسپید در ارسال مرسولات خود در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد ۱۷۰ درصدی را تجربه کرده است.
 
 
 
 
مقایسه رشد سال ۹۷ و ۹۸
 
جابه‌جایی و تحویل بسته‌های اسپید به صورت تحویل در همان روز (Same Day Delivery) و در دوبازه زمانی ۹ صبح تا ۱۵ بعدازظهر و ۱۵ بعدازظهر تا ۲۱ شب انجام می‌شود. به این ترتیب وضعیت ارسال بسته‌ها در طول شبانه‌روز به این صورت است که  ۶۲ درصد مرسولات در بازه صبح و ۳۸ درصد آنها در بازه بعدازظهر ارسال شده‌اند. در بررسی وضعیت پشتیبانی تلفنی اسپید نیز در گزارش سال ۹۸ این سامانه آمده که بیش از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار ثانیه پشتیبانی تلفنی از مشتریان و شرکت‌ها انجام شده است.
 
 
ارزش کالاهای جابه‌جا شده در سامانه اسپید در سال ۹۸
 
مناطق ۲۲ گانه و اسپید
 
سامانه اسپید جابه‌جایی بسته کسب‌وکارها و فروشگاه‌های آنلاین در تهران را به عهده دارد، به همین خاطر در گزارش سال ۹۸ خود به بررسی وضعیت ارسال مرسوله در مناطق ۲۲ گانه تهران هم پرداخته شده است و براین اساس تمام مناطق ۲۲ گانه تهران تحت پوشش اسپید قرار گرفتند و بیش از ۵ درصد جمعیت تهران حداقل یک بار از اسپید بسته تحویل گرفته‌اند. مناطق یک و ۶ بیشترین میزان ارسال بسته را داشته‌اند.
 
 
منطقه یک و شش بیشترین میزان ارسال مرسولات را دارا هستند
 
در بخش دیگری از گزارش، اسپید میزان خرید اینترنتی هریک از مناطق تهران را که بسته‌هایشان توسط اسپید تحویل داده شده را بررسی کرده است. از این نظر مناطق ۳ و ۵ بیشترین میزان خرید به ارزش بالای ۲ میلیون تومان، مناطق ۳ و ۵ و یک بیشترین میزان خرید به ارزش بین یک تا ۲ میلیون تومان، مناطق ۳ و ۲ و ۶ بیشترین میزان خرید ۲۰۰ هزار تا یک میلیون تومان و مناطق ۶و ۵و ۲ بیشترین میزان خرید تا ۲۰۰ هزار تومان را داشته‌اند.
 
 
وضعیت ارسال مرسوله در مناطق ۲۲ گانه تهران
 
متن گزارش را می‌توانید از اینجا بخوانید.

​​