تلفن همراه

نام گذاری گیج کننده شبکه های ۵G و ۴G در اندروید ۱۱

منبع: گجت نیوز
 گوگل به تازگی صفحه مرور قابلیت‌های Android 11 را به‌روز کرد و نحوه نام گذاری شبکه های ۵G و ۴G در این سیستم عامل مشخص شد. ظاهرا ۵Ge در اندروید ۱۱ به معنای اتصال به شبکه LTE است!
 
اندروید ۱۱ نام شبکه های ۵G و ۴G را به پنج شکل مختلف نشان می‌دهد. در بین این پنج مورد، ۵Ge کمی غلط انداز به نظر می‌رسد؛ چون در واقع LTE Advanced Pro است. این شبکه به صورت تئوری، سرعت حداکثری ۳ گیگابیت بر ثانیه دارد و جانشین LTE Advanced محسوب می‌شود؛ اما باز هم ۵G واقعی نیست.
 
در سال ۲۰۱۸ نیز اپراتور مخابراتی AT&T سعی کرد نام شبکه LTE Advanced را به ۵G E تغییر دهد؛ حتی این آیکون در گوشی‌های آیفون هم نمایان شد؛ اما اوضاع خوب پیش نرفت و کار به یک درگیری حقوقی علیه AT&T کشید.
 
به هر حال در اندروید ۱۱ نسل واقعا جدید شبکه‌های ارتباطی، یعنی آن‌هایی‌ که از فناوری ۵G New Radio استفاده می‌کنند؛ با برچسب‌های ۵G و +۵G نمایش داده می‌شوند. هرچند که این هم تفاوت‌های آن دو را از لحاظ ظرفیت و محدودیت به خوبی نشان نمی‌دهد.
 
نحوه نمایش شبکه های ۵G و ۴G در اندروید ۱۱
 
 
LTE در اندروید ۱۱= شبکه ۴G ساده
+LTE در اندروید ۱۱= شبکه ۴G تقویت شده (carrier aggregation)
۵Ge در اندروید ۱۱= شبکه LTE Advanced Pro
۵G در اندروید ۱۱= شبکه رادیویی جدید، فرکانس‌های زیر ۶ گیگاهرتز
+۵G در اندروید ۱۱= شبکه رادیویی جدید روی باندهای mmWave
 
در توضیح باید گفت ۵G که در اندروید ۱۱ معرف فرکانس‌های زیر ۶ گیگاهرتز است، پوشش‌دهی خوبی دارد؛ ولی چندان سریع‌تر از ۴G تقویت شده‌ نیست. در سوی مقابل، +۵G که معرف امواج میلی‌متری است، سرعتی معادل چندین گیگابیت بر ثانیه را تامین می‌کند؛ اما درخت، باران یا حتی دست شما می‌تواند آنتن‌دهی آن را مختل کند.
 

​​