فناوری اطلاعات

هواوی در استفاده از قطعات سخت‌افزاری ژاپن را جایگزین آمریکا کرد

منبع: پیوست
 
 
بررسی تبلت جدید هواوی MatePad Pro مدل وای‌فای، نشان می‌دهد تنها دو درصد از قطعات تبلت نسل جدید هواوی، تولید شرکت‌های آمریکایی است. در این میان قطعات ژاپنی ۸۱/۴ درصد و قطعات سخت‌افزاری چینی هم ۱۵/۹ درصد از مجموع سخت‌افزار را تشکیل داده است. این تبلت با قیمت پایه ۷۴۰ دلار و با مشخصات صفحه‌نمایش ۱۰/۸ اینچی، چیپ‌ست Kirin 990، باتری ۷۲۵۰ میلی آمپرساعتی، دوربین پشتی ۱۳ مگاپیکسلی و دوربین جلوی ۸ مگاپیکسلی عرضه شده است.
 
به گزارش روابط‌عمومی هواوی، تبلت هواوی MatePad Pro در مجموع ۱۴۱۱ مؤلفه سخت‌افزاری دارد که از این بین ۱۱۴۸ قطعه از جمله سنسورهای دوربین تولید ژاپن است. قطعات ژاپنی ۸۱/۴ درصد از مجموع قطعات را تشکیل داده و ۴/۶ درصد از هزینه کل این تبلت را به خود اختصاص می‌دهند.
 
قطعات سخت‌افزاری چینی هم ۱۵/۹ درصد از مجموع سخت‌افزار را تشکیل داده و چیزی حدود ۷۱ درصد از کل هزینه این تبلت را به خود اختصاص می‌دهند. این مؤلفه‌ها شامل تراشه‌ها، قسمت‌های غیرالکترونیکی، کانکتورها و صفحه‌نمایش هستند.
 
مجموع ۲۸ المان سخت‌افزاری تولید آمریکا که در تبلت Huawei MatePad Pro استفاده شده سهم ۲ درصدی و هزینه ۴/۶ درصدی را به خود اختصاص می‌دهد. اصلی‌ترین قطعات آمریکایی، تراشه‌های مجتمع مدار تغذیه هستند.
 
شرکت‌های کره جنوبی هم سه بخش مهم این تبلت شامل تراشه‌های حافظه را تولید کرده‌اند. این شرکت‌ها سهم ۰/۲ درصدی از مولفه‌های سخت‌افزاری استفاده شده در این تبلت هواوی داشته و هزینه ۱۵/۷ درصدی از مجموع هزینه تولید را شامل می‌شوند. قطعات اصلی این تبلت، تراشه اصلی، حافظه RAM، حافظه ROM، صفحه‌نمایش، دوربین و چیپ وای‌فای است.
 
اتفاقات اخیر و محدودیت‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده آمریکا باعث شده تا هواوی به استقلال بیشتر از شرکت‌های آمریکایی فکر کرده و زنجیره تامین قطعات خود را با سیاست جدیدی چیدمان کند. پیش از این هم بررسی سخت‌افزار استفاده شده در Huawei Mate 30 نشان داده بود که تنها یک درصد از مجموع قیمت مؤلفه‌های سخت‌افزاری داخلی این پرچمدار، به شرکت‌های آمریکایی اختصاص دارد. این گزارش نشان می‌دهد هواوی شرکت‌های آمریکایی تولیدکننده قطعات را تا حد زیادی کنار گذاشته و در تولید این محصول از توانایی شرکت‌های دیگر استفاده کرده است.

​​