تلفن همراه

پاسخ به یک شایعه: فعالسازی رومینگ بین‌الملل در داخل ایران، برای مشترکین هزینه‌ای ندارد

رییس سازمان تنظیم مقررات گفت: ادعایی مبنی بر فعال‌سازی رومینگ بین‌الملل و دریافت هزینه از کاربران اپراتورها مطرح شده است که با اطمینان می‌توان اعلام کرد که چنین اتفاقی ممکن نیست و هزینه رومینگ تنها زمانی اعمال می‌شود که فرد خارج از مرزهای کشور باشد.

چند ساعتی است پیامکی با این مفهوم که فعال‌سازی رومینگ بین‌الملل منجر به محاسبه مکالمات داخل کشور با هزینه بین‌الملل صورت می‌گیرد در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود.
 
«حسین فلاح جوشقانی» در گفت‌وگو با ایرنا با تأکید بر این‌که چنین چیزی صحت ندارد، افزود: این امکان به‌صورت پیش‌فرض برای بسیاری از کاربران فعال است. گذشته از آن فعال بودن یا نبودن رومینگ بین‌الملل در داخل کشور هیچ هزینه‌ای برای مشترکین ندارد. قوانین فنی به این شکل نیست که بتوان یک‌شبه درباره آن تصمیم گرفت و بدون اعلام قبلی آن را انجام داد.
 
رئیس سازمان تنظیم مقررات اضافه کرد: با این‌ حال به دلیل این‌که مردم در این‌باره سؤال داشتند، ترتیبی داده‌ایم تا جزئیات آن پیگیری شود و اگر مردم اعتراض دارند این کار ادامه‌دار نباشد.
 
او با تأکید بر این‌که این امکان جدید نیست، اضافه کرد: این خبر امروز دست‌به‌دست شده و ما هم دلیل آن را نمی‌دانیم، اما اتفاقی نیست که یک‌شبه رخ‌داده باشد. همیشه به همین منوال بوده است؛ اما بازهم تأکید می‌کنم مادامی که مشترکین تلفن همراه در مرزهای کشور هستند هیچ هزینه‌ای به‌صورت حساب مشترک اضافه نخواهد شد.
 
فلاح جوشقانی اضافه کرد: با کد دستوری که از سوی اپراتورها اعلام‌شده است، می‌توان رومینگ را غیرفعال کرد؛ اما مشترکان باید این نکته را در نظر بگیرند که رومینگ بین‌الملل باید در مرزهای کشور فعال و تنظیمات آن در اپراتور فعال شود تا زمانی که از مرز خارج می‌شوند بتوانند از رومینگ استفاده کنند.
 

​​