فناوری اطلاعات

آمریکا اجازه همکاری مجدد شرکت‌های آمریکایی با هواوی را صادر کرد

منبع: پیوست
شرکت‌های آمریکایی اجازه فعالیت و همکاری در بخش‌های زیربنایی مانند ایجاد و ساخت استانداردهای مخابراتی با هواوی را به دست آوردند. این اجازه بر اساس قانون جدیدی ۱۶ ژوئن از طرف وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا تصویب و به اجرا گذاشته شد.
 
به گزارش روابط‌عمومی هواوی، بر اساس قانونی که در سال ۲۰۱۹ اجرایی شده بود شرکت‌های آمریکایی از هرگونه فعالیت و همکاری با شرکت چینی هواوی منع شده بودند. به کمک تصویب قانون جدید، این ممنوعیت در بخش مخابرات تا حدی زیادی برداشته شده است. وزیر بازرگانی آمریکا، ویلبر راس (Wilbur Ross) ضمن تاکید بر تصویب قانون جدید اضافه کرد: «ایالات متحده آمریکا نیازمند دسترسی و استفاده از مدرن‌ترین فناوری‌های روز دنیا است و در راه رسیدن به این مهم آمادگی همکاری با شرکت‌های بین‌المللی را دارد. البته ما همچنان نگرانی‌های امنیتی خود را نیز در نظر گرفته و در صورت نیاز اقدام لازم را انجام خواهیم داد.»
 
شرکت چینی هواوی، دلیل اصلی این تغییر رویکرد ایالات متحده آمریکا را پیشرفت‌های چشمگیر خود در بخش مخابرات مخصوصا نسل جدید استانداردهای مخابراتی تلفن همراه یعنی 5G می‌داند. این شرکت در سال گذشته در بین پنج شرکت برتر در زمینه سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه بوده و بودجه عظیمی را در این بخش سرمایه‌گذاری کرده است. بر اساس گمانه‌زنی‌های کارشناسان، فناوری 5G هواوی نزدیک به یک سال از تمامی رقبا جلوتر است و تقریبا تنها فناوری آماده استفاده در این زمینه به شمار می‌آید. این تغییر می‌تواند آغاز فصلی تازه در روابط ایالات متحده آمریکا با هواوی باشد اما باید دید در آینده چه تغییراتی در این رابطه ایجاد شده و کدام طرف می‌تواند برنده میدان رقابت شود.

​​