فناوری اطلاعات

کارت‌های بانکی روی سیم‌کارت تعریف می‌شوند

منبع: پیوست
شرکت خدمات انفورماتیک پروژه تعریف کیف پول الکترونیکی روی سیم‌کارت را تا پایان مرداد ماه نهایی خواهد کرد، طبق این طرح قرار است کارت‌های بانکی افراد روی سیم‌کارتشان تعریف شود و امکان پرداخت وجه از طریق سیم‌کارت تعریف شود.
 
 این پروژه جزو پروژه‌های رقابتی شرکت خدمات انفورماتیک به شمار می‌آید و این سرویس را در اختیار بانک‌های طرف قرار داد با این شرکت یا متقاضیان این سرویس قرار خواهد داد.
 
مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در گفت‌وگو با پیوست در توضیح این طرح گفت: «پیش‌بینی شده است با اجرایی شدن این طرح امکان تعریف کارت‌های بانکی روی سیم‌کارت فراهم شود تا تراکنش بانکی از طریق آن انجام شود.»
 
سیدابوطالب نجفی افزود: «یکی از ویژگی‌های اصلی این سرویس امکان استفاده از رمز اول کارت برای انجام تراکنش‌های بانکی است. چرا که استفاده از رمز دوم کارت با توجه به پیاده‌سازی رمز پویا فرایند اجرایی کار را طولانی خواهد کرد از همین رو این سرویس به گونه‌ای طراحی شده است تا کاربران هنگام استفاده از آن از رمز اول خود استفاده کنند.»
 
 
سیدابوطالب نجفی، مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک خبر از امکان تعریف کارت‌های بانکی روی سیم‌کارت تا ۲ ماه آینده داد.
 
او با اشاره به اینکه این طرح جزو طرح‌های رقابتی این شرکت است گفت: «برای اجرایی کردن و نهایی کردن آن نیازمند مصوبات نهایی پرداختبان هستیم که باید از سوی بانک مرکزی ابلاغ شود.» او اضافه کرد که طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته این سرویس تا پایان مرداد ماه نهایی خواهد شد و احتمالا قابلیت ارائه به مشتریان را خواهد داشت.
 
استفاده از سیم‌کارت به‌جای کیف‌پول مدت‌هاست که در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد اما تاکنون امکان پیاده‌سازی آن فراهم نشده است. شرکت خدمات انفورماتیک پیشتر دو تفاهم‌نامه با همراه اول برای ارائه سرویس‌های بانکی بر بستر سیم‌کارت امضا کرده بود. این تفاهم‌نامه‌ها که در سال‌های ۹۳ و ۹۵ امضا شده است شکل اجرایی به خود نگرفته‌اند. ارائه «سرویس کیف پول الکترونیکی همراه روی سیم‌کارت» یکی از بندهای توافق میان شرکت خدمات انفورماتیک و همراه اول در سال ۹۵ بود، در آن زمان ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی اعلام کرد که «همراه اول و شرکت خدمات انفورماتیک فقط ملزم به آماده‌سازی بستر هستند و از ارائه خدمت منع شده‌اند» اما در نهایت این طرح به دلیل آماده نبودن بسترهای لازم برای ارائه خدمات شکل اجرایی و نهایی به خود نگرفت.
 
در صورت اجرای این طرح از سوی شرکت خدمات انفورماتیک این اولین باری است که امکان استفاده از کارت بانکی از طریق سیم‌کارت فراهم خواهد شد.
 
همچنین از دیگر پروژه‌هایی که نجفی اعلام کرد طی ماه‌های آینده به نتیجه خواهد رسید، سامانه پل یا پرداخت لحظه‌ای است. با استفاده از این سامانه برای انتقال وجه لحظه‌ای به‌جای استفاده از شماره کارت می‌توان از شماره حساب بهره برد.

​​