فهرست بلندبالای نماینده مجلس از نشت اطلاعات ایرانیان روی اینترنت

202005104591309246.jpg
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: مگر نه اینکه ما مورد هجوم دشمنان در همه عرصه ها من جمله عرصه سایبری و فضای مجازی هستیم، پس چرا با وجود این تهدیدها، حریم خصوصی شهروندان از سوی دشمنان نقض می شود و برای مقابله با آن نیز اقدام قاطعی صورت نمی گیرد.
موارد متعددی از نفوذ و دسترسی به اطلاعات شهروندان من جمله افشای اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی نرم افزار تلگرام، انتشار اطلاعات گروهی از صیادان و ماهیگیران، انتشار 600 هزار حساب کاربری شرکت حمل و نقل ریلی رجا، انتشار محتوای 2300 نامه شرکت هواپیمایی هما و 5 هزار نامه هواپیمایی ماهان، انتشار اطلاعات پژوهشگاه علوم و فناوری، انتشار اطلاعات سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، انتشار اطلاعات 10 هزار مشتری بیمه ایران، انتشار اطلاعات 5.5 میلیون مشترک اپراتور رایتل وجود دارد که اگر با این سیر مقابله نشود، ممکن است زیان های زیادی به شهروندان و امنیت ملی کشور وارد آید.  
رضاخواه - نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی
 
 
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مجتبی رضاخواه در نشست علنی یکشنبه اول تیرماه 1399 مجلس شورای اسلامی  و پس از استماع گزارش وزیر ارتباطات گفت: موارد متعددی از نفوذ و دسترسی به اطلاعات شهروندان من جمله افشای اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی نرم افزار تلگرام، انتشار اطلاعات گروهی از صیادان و ماهیگیران، انتشار 600 هزار حساب کاربری شرکت حمل و نقل ریلی رجا، انتشار محتوای 2300 نامه شرکت هواپیمایی هما و 5 هزار نامه هواپیمایی ماهان، انتشار اطلاعات پژوهشگاه علوم و فناوری، انتشار اطلاعات سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، انتشار اطلاعات 10 هزار مشتری بیمه ایران، انتشار اطلاعات 5.5 میلیون مشترک اپراتور رایتل وجود دارد که اگر با این سیر مقابله نشود، ممکن است زیان های زیادی به شهروندان و امنیت ملی کشور وارد آید.  
 
وی ادامه داد: موضوع دیگری که من از وزیر محترم ارتباطات درخصوص آن سوال دارم این است که وعده ایجاد یک میلیون شغل در حوزه فناوری اطلاعات به کجا رسید؟ همچنین چرا کماکان شاهد قمار و بازی آنلاین هستیم و شما چه برنامه ای برای پایان دادن به این موضوع دارید؟
 
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم توجه به شبکه ملی اطلاعات گفت: شما در جایی گفتید که تاکنون 80 درصد این پروژه محقق شده اما مسئولان مرکز ملی فضای مجازی اعلام می کنند این پروژه تنها 30 درصد پیشرفت کرده است. ضمن اینکه اجرای دولت الکترونیک نیز با وضع مطلوب فاصله دارد و چرا در حوزه تخصیص ارز، اطلاعات ابتدایی بین بانک  مرکزی و وزارت صمت استفاده نشده تا از سوءاستفاده از تخصیص ارز جلوگیری شود.
 
وی در بخش پایانی صحبت های خود تصریح کرد: نکته دیگر در عرصه فناوری اطلاعات، مسئله قاچاق ترافیک دیتا است و پاسخ دهید چرا در حوزه زیرساختی قاچاق ترافیک اتفاق می افتد، در حالی که مردم بابت بیت به بیت آن پول به جیب سرویس دهندگان اینترنتی می ریزند و چرا کسب و کارهای اینترنتی به این میزان به پلتفرم های خارجی وابسته اند.

​​