فناوری اطلاعات

رئیس مجلس: اقتصاد دیجیتالی به معنای ایجاد فرصتی برای جبران عقب ماندگی های گذشته است

ICTna.ir- رئیس مجلس شورای اسلامی کشور، اقتصاد دیجیتالی را به معنای ایجاد فرصتی برای جبران عقب ماندگی های گذشته عنوان کرد و گفت: با استفاده از اقتصاد دیجیتالی باید در کوتاهترین مسیر به بزرگترین دستاوردها برسیم.
 
Qalibaf.jpg
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، محمد باقر قالیباف پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح بزرگ ترین مرکز داده غرب و شمال غرب کشور توسط همراه اول افزود: در صورتی که از این موضوع غفلت شود، فاصله ما با همه دنیا در حوزه دیجیتال بیشتر خواهد شد و آُسیب بزرگی به کشور خواهد رساند.
 
 
او اظهار داشت: وجود نیروی انسانی تحصیل کرده، جوان و آماده به کار به خصوص برای همین فضای دیجیتالی بزرگترین سرمایه به حساب می آید. بسیاری از کشورهای دنیا برای کسب چنین ظرفیتی لحظه شماری می کنند، اما ما در بین 5 یا 10 کشوری هستیم که از ظرفیت بالای نیروی انسانی برخورداریم.
 
قالیباف افزود: در سال هایی که در شهرداری حضور داشتم، به حوزه های دیجیتالی توجه ویژه ای کردیم. تهران که از 70 کیلومتر فیبرنوری برخوردار بود، امروز بیش از 2 هزار کیلومتر فیبر نوری دارد و همه شهرها می توانند این مسیر را طی کنند.
 
به گفته او، از گذشته موضوع اقتصاد دیجیتالی و سایبری و توجه به زیرساخت ها، محتوا و خدمات پایه قابل توجه بوده است، اما از نگاه مشتری مداری ما در شرایطی کار خود را در مجلس یازدهم شروع کردیم که وضعیت اقتصادی کشور خوب نیست.
 
قالیباف با اشاره به شیوع ویروس کرونا و آسیب های ناشی از آن گفت: هرچند بخشی از کسب وکارها و حوزه ها با شیوع این بیماری آسیب دیدند، اما برای فضای مجازی فرصتی ایجاد شد که باید حداکثر استفاده را از آن ببریم. در حوزه آموزش و راه اندازی سامانه شاد اقداماتی انجام گرفت، اما با توجه به توسعه عدالت آموزشی باید خدمات قابل توجهی به مردم به ویژه روستانشینان و حاشیه نشینان که از امکاناتی چون موبایل هوشمند برخوردار نیستند، ارائه شود.
 
او افزود: از سوی دیگر برای توسعه عدالت آموزشی، شرکت هایی که دارای تعهدات اجتماعی هستند، می توانند به مردم مناطق محروم در این زمینه کمک کنند. شرکت های دانش بنیان نیز در این زمینه تاثیرگذار هستند.
 
رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: سهم ما در اقتصاد دیجیتالی حدود پنج درصد است، در حالی که اقتصاد بسیاری از کشورها بیش از 15 درصد سهم دارند. ما به کمک نیروی انسانی و منابع غنی با همدلی و همزبانی باید در مسیر پیشرفت حرکت کنیم.

 

​​