فناوری اطلاعات

افزایش استفاده از ابزارهای فیلترشکن در میان کاربران اینترنت ترکیه

shutterstock_eye-770x285.jpg
 
ICTna.ir - تشدید فیلترینگ و کنترل‌های سختگیرانه در رسانه های اجتماعی باعث شده تا کاربران با هدف حفظ حریم خصوصی خود، به سمت استفاده از VPN سوق داده شوند.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه به طور فزاینده به سمت سانسور و فیلترینگ اینترنت رفته است و این اقدامات او باعث افزایش استفاده از ابزارهای فیلترشکن در بین کاربران اینترنت این کشور شده است. به گفته ناظران، این واکنشی به قانون آتی است که تهدید می کند آزادی های اساسی اینترنت کاربران ترک تهدید می شود.
 
در لایحه جدید تصریح شده است که کاربران اینستاگرام، توییتر، یوتیوب، فیسبوک و پیام رسان چینی تیک تاک، برای حذف محتوا یا ارائه هویت کاربران باید با دولت ترکیه همکاری کنند، در غیر این صورت، پهنای باند اختصاص داده شده به این سرویسها می تواند تا 95 درصد محدود و شیپ شود.
 
نکته جالب توجه این است که در حالی که هنوز این قانون اجرایی نشده، کاربران بسیاری در ترکیه به استفاده از ابزارهای فیلترشکن روی آورده اند. نورد وی پی ان، یکی از ابزارهای فیلترشکن محبوب در ترکیه، مدعی رشد 20 ردصدی کاربران خود طی "یک شب" شده است. 
 
لورا تایرل ، رئیس روابط عمومی این سرویس در مصاحبه ای گفته: "هر وقت دولتی از افزایش نظارت، محدودیت های اینترنت یا انواع دیگر محدودیت ها خبر می دهد، کاربران به ابزارهای حفظ حریم خصوصی مانند VPN روی می آورند."
 
این اولین بار نیست که در ترکیه علاقه برای استفاده از سرویس های VPN افزایش می یابد. این اپلیکیشن گزارش می دهد که در پنج سال گذشته دستکم سه بار اتفاق مشابهی به دلیل ممنوعیت رسانه های اجتماعی و یا محدودیت دسترسی آزاد به اینترنت، در ترکیه افتاده است.

​​