تلفن همراه

کانادا می گوید مدارک موردنیاز برای استرداد مدیر مالی هواوی به آمریکا آماده شده است

ICTna.ir- دادسستان کل کانادا اعلام کرده است که نیازمندی های استرداد منگ وانژو، مدیر ارشد مالی هواوی به آمریکا به دلیل کلاهبرداری بانکی فراهم شده و اسناد مربوطه در دادگاهی در بریتیش کلمبیا ارایه شده اند.
 
Meng Huawei.JPG
منگ وانژو، مدیر ارشد مالی هواوی هنگام ترک منزلش برای شرکت در دادگاهی در ونکوور در 27 می 2020
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، منگ 48 ساله در دسامبر سال 2018 با حکم ایالات متحده که مدعی است او بانک HSBC را درباره معاملات تجاری هواوی در ایران گمراه کرده است، دستگیر شد.
 
پس از آن منگ در خانه ای در ونکوور حصر شد و با موضوع استردادش به آمریکا دعوای حقوقی داشته است و اعلام کرده که بی گناه است.
 
دستگیری او موجب یکسری روابط دیپلماتیک میان کانادا و چین شد و چین خواستار آزادی او شد. پس از دستگیری منگ، چین هم دو تبعه کانادایی را بازداشت کرده است.
 
این اسناد که هفته گذشته ثبت شده و روز گذشته در رسانه ها منتشر شدند، پیش زمینه ای برای دادرسی رسمی ارتکاب جرم است که آیا منگ باید به ایالات متحده استرداد بشود یا خیر. این دادرسی در آوریل 2012 برگزار خواهد شد. اسناد منتشر شده در حمایت از بازداشت منگ و ارتکاب او به جرم است.
 
دادرسی استرداد یک دادگاه کامل براساس اتهاماتی که ایالات متحده به او وارد کرده، نیست بلکه اسناد بیانگر این هستند که آیا این احتمال وجود دارد که این اتهامات معتبر باشند یا خیر.
 
در ماه می، یک قاضی در دادگاه عالی بریتیش کلمبیا متوجه شد این پرونده مشمول قانون مجرمیت دوگانه به این معنی که اقدامات منگ را می توان یک جرم در هر دو کشور کانادا و ایالات متحده محسوب کرد، می شود که ضربه ای به کورسوی امیدها برای پایان سریع تر این دادگاه بود.
 
در دادرسی بعدی که برای 17 تا 21 آگوست در ونکوور برنامه ریزی شده، اینکه آیا ادعای دادستان کل در رد انتشار برخی اسناد درخواست شده توسط هواوی درباره دستگیری منگ معتبر است یا خیر، بررسی خواهد شد.
 
برنامه ریزی شده که دادگاه دادرسی در آوریل 2021 خاتمه یابد هرچند احتمال تجدیدنظر در تصمیم گیری از هر دو طرف بدان معنی است که پرونده می تواند تا حصول نتیجه چندین سال به طول بیانجامد.
 

​​