رسانه‌های اجتماعی

مهلت 45 روزه ترامپ به مایکروسافت برای نهایی کردن معامله خرید TikTok

ICTna.ir- دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به مایکروسافت اجازه داد طی مدت حداکثر 45 روز مذاکراتش برای خرید اپلیکیشن ویدیوهای کوتاه TikTok را نهایی کند.
 
TikTok Microsoft.JPG
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این اقدام او باعث شد این غول فناوری آمریکا علاقه خود را به معامله این رسانه اجتماعی پرطرفدار که احتمالا می تواند روابط آمریکا و چین را تحت الشعاع قرار دهد، مطرح کند.
 
ترامپ روز جمعه از برنامه ریزی برای محدود کردن دسترسی به TikTok به دلیل نگرانی های امنیت ملی ناشی از مالکیت چینی این اپلیکیشن و در اختیار داشتن اطلاعات شخصی خبر داده بود.
 
پیشنهاد خرید TikTok که مدعی برخورداری از 100 میلیون کاربر آمریکایی است، فرصت بی نظیری را در اختیار مایکروسافت قرار می دهد تا تبدیل به یک رقیب بزرگ برای غول های رسانه های اجتماعی از جمله فیس بوک و اسنپ چت تبدیل شود. مایکروسافت همچنین مالک شبکه اجتماعی حرفه ای لینکدین نیز هست.
 
ترامپ ابتدا ایده خرید این اپلیکیشن از سوی مایکروسافت را نادیده گرفت اما پیرو مذاکرات بین ترامپ و ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، اعلام شد که مذاکرات برای خرید TikTok از شرکت چینی ByteDance ادامه خواهد یافت و انتظار می رود تا 15 سپتامبر به نتیجه برسد.
 
این مهلت زمانی توسط کمیته سرمایه های خارجی در ایالات متحده برای مایکروسافت و ByteDance تعیین شده که معامله را برای ریسک های امنیت ملی احتمالی بررسی می کند.
 
یک منبع آگاه در این باره گفته است که ترامپ به دنبال فشارهای وارده از سوی برخی از مشاورانش و بسیاری از افراد حزب جمهوری خواه نظرش را در این باره عوض کرده است. 
 
محدود کردن TikTok احتمالا نظر بسیاری از کاربران جوان را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر تغییر خواهد داد و به نظر می رسد موجی از چالش های قانونی را تحریک کند.
 
مایکروسافت با انتشار اطلاعیه ای ضمن ابراز خرسندی از اهمیت رسیدگی به نگرانی های رئیس جمهور گفته است: خرید TikTok براساس بررسی کامل مسایل امنیتی و تامین تمامی مصالح اقتصادی ایالات متحده از جمله خزانه داری آمریکا صورت خواهد گرفت.
 
ByteDance و کاخ سفید در برابر درخواست ها برای اظهارنظر درباره سخنان مایکروسافت هنوز پاسخی نداده اند و تنها در اطلاعیه ای که در انتهای روز یکشنبه از سوی ByteDance بدون اشاره به TikTok منتشر شد، آمده است که مشکلات پیچیده و غیرقابل تصوری بر سر راهش در جهانی شدن قرار گرفته است.

​​