تلفن همراه

کوالکام از تاخیر در عرضه گوشی 5G اپل خبر داد

ICTna.ir- کوالکام هشدار داد صورت های مالی 2020 احتمالا عرضه جدیدترین پرچمدار یکی از مشتریانش را با تاخیر مواجه خواهد کرد و به نظر می رسد در این صورت اپل با چالش هایی مواجه شود.
 
Qualcomm.JPG
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، گرچه این خبر خوبی برای کوالکام نیست اما شنیده ها حاکی از آن است که با امضای یک قرارداد طولانی مدت با هواوی و افشار درآمدهای ثابت برای سه ماهه منتهی به 28 ژوئن، قیمت سهام در بازار سهام 11 درصد رشد داشته است.
 
استیو مولنکوف، مدیرعامل کوالکام در این باره گفت: از آنجایی که راه اندازی شبکه های 5G ادامه دارد، ما به مزایای سرمایه گذاری در این زمینه آگاهیم و در ساخت گسترده ترین لایسنس موبایل مشارکت می کنیم و چالش فنی 5G را به فرصت های راهبری و برد تجاری تبدیل می کنیم.
 
او افزود: ما وارد یک مدل قراردادی طولانی مدت با هواوی شدیم که به حفظ تعادل و موقعیت ما در سال 2020 کمک شایانی خواهد کرد.
 
درحالی که صورت های مالی منتشر شده از سوی کوالکام به طور قطع بهتر از آن چیزی است که برخی در دوره شیوع کووید 19 پیش بینی کرده بودند اما مقایسه آن با همین زمان در سال گذشته سخت است. در همین زمان در سال 2019 درآمد کوالکام 4.7 میلیارد دلار در نتیجه قراردادی از سوی اپل و توافقنامه صدور مجوز موقت با هواوی بود. این رقم در سه ماهه دوم سال 2020 به 4.8 میلیارد دلار رسیده است.
 
این خبر خوبی برای سرمایه گذاران کوالکام است هرچند که بزرگترین خبر از این شنیده ها بر اپل متمرکز است. 
 
پیش بینی ها برای سه ماهه چهارم سال مالی 2020 حاکی از تاثیری بیشتر از 0.25 دلار روی EPS این شرکت است که به نظر می رسد ناشی از کاهش تقریبا 15 درصدی عرضه گوشی تلفن همراه در اثر شیوع کووید 19 است و تا حدی موجب تاخیر در عرضه گوشی پرچمدار 5G در جهان خواهد شد.
 
هرچند این مساله درحال حاضر یک فرضیه است اما به نظر می رسد تاخیرها در عرضه پرچمدار اپل باشد. آیفون یکی از مهمترین مشتریان کوالکام است و برنامه ریزی کرده بود تا آیفون 12 را در پاییز عرضه کند و بازاریابی آن برای کریسمس برنامه ریزی شده بود. 

​​