فناوری اطلاعات

خروج ۵۰ میلیارد دلار سرمایه از چین در قالب ارز مجازی طی سال گذشته

منبع: تسنیم
 
 
تحقیقات نشان می دهد حدود ۵۰ میلیارد دلار سرمایه های ارز مجازی طی سال گذشته میلادی از چین خارج شده است.
 
به نقل از بلومبرگ، تحقیقات جدید شرکت جرم‌شناسی بلاک چین چاینالیسیس حاکی از آن است که حدود 50 میلیارد دلار سرمایه های ارز مجازی طی سال گذشته میلادی از چین خارج شده است. این آمار نشان می دهند سرمایه‌گذاران در حال دور زدن قوانین محدود کننده انتقال ارز مجازی از کشور هستند.
 
 این شرکت در روز پنج شنبه گزارش داد بیش از 18 میلیارد دلار از خروج ارز مجازی از شرق آسیا را در این مدت مربوط به ارز «تتر» بوده است. تتر یک ارز با ثبات است که ارزش آن وابسته به ارزش دلار است و 93 درصد از مصرف ارز ثابت در منطقه را تشکیل می‌دهد.
 
 چین شهروندان خود را به انتقال 50 هزار دلار ارز مجازی در سال  خارج از کشور محدود کرده است. ثروتمندان چینی از طریق سرمایه گذاری های خارجی در املاک یا ایجاد شرکتهای صوری، این قانون را دور زده اند. مشخص نیست چقدر از این 50 میلیارد دلار یا انتقال تتر مربوط به فرار سرمایه می شود.
 
 برخی عقیده دارند ارز تتر برای بسیاری از مردم چین جایگزین دلار شده است. بسیاری از کسب و کارها و تاجران چینی مخصوصاً آنهایی که در خارج از کشور فعال هستند از تتر استفاده می کنند.
 
کیم گروئر، سرپرست تحقیقات چاینالیسیس و نویسنده این گزارش طی مصاحبه ای گفت:« بازرگانان از تتر برای نقل و انتقال های بین مرزی استفاده می کنند. شرکت های چینی که در آمریکای لاتین تجارت می کنند بیش از پیش برای پرداخت های خود بیت کوین و تتر به کار می برند.
 
دولت چین در 2017 مبادله یوان با ارزهای مجازی را غیر قانونی اعلام کرد. استفاده کنندگان از ارز مجازی این ممنوعیت را دور زده و از شبکه وسیعی از دلالان مخفیانه برای تجارت یوان با تتر استفاده کرده اند.
 
 جریان خروج ارز مجازی از آسیا با عوامل دیگری غیر از فرار سرمایه هم در ارتباط است. این منطقه مرکز معدنکاری بیت کوین است یعنی استفاده از کامپیوتر برای کشف و جذب بلوک های جدید بیت کوین.ماینرها اغلب به سرعت این سکه ها را می فروختند و به جریان خروج ارز مجازی از منطقه  به  غرب اروپا و آمریکای شمالی کمک میکنند.
 

​​