فناوری اطلاعات

قاضی آمریکایی جاسوسی‌های سایبری دولت را غیرقانونی دانست

منبع: مهر
 
 
بر اساس حکم یک قاضی فدرال در آمریکا اقدامات اف بی آی و وزارت امنیت داخلی ایالات متحده برای دسترسی به داده‌های دیجیتال کاربران در سال‌های اخیر غیرقانونی بوده است.
 
 به نقل از انگجت، جیمز بوزبرگ قاضی دادگاه بررسی نحوه نظارت بر فعالیت‌های اطلاعاتی خارجی در آمریکا حکمی صادر کرده که بر مبنای آن اف بی آی و آژانس امنیت ملی آمریکا در زمینه جمع‌آوری اطلاعات تماس‌های تلفن همراه و ارتباطات اینترنتی افراد دچار تخلف شده و قوانین آمریکا را نقض کرده‌اند.
 
حکم یادشده در دسامبر سال ۲۰۱۹ صادر شده بود، اما دو روز پیش در اختیار عموم قرار گرفته است. بر همین اساس اگر چه تخلفات دو نهاد یادشده گاهی غیرعمدی بوده، اما در بسیاری از موارد به نقض حریم شخصی افراد انجامیده و لذا بر مبنای قانون اساسی آمریکا تخلف محسوب می‌شود.
 
البته اف بی آی و وزارت امنیت داخلی آمریکا کماکان امکان جاسوسی سایبری از غیرآمریکایی ها را خواهند داشت، اما برای انجام چنین اقداماتی در قبال اتباع آمریکا محدودیت‌های جدی اعمال می‌شود. یک مورد بررسی نشان می‌دهد از ۱۶ هزار نفر که مورد جاسوسی سایبری و دیجیتال اف بی آی قرار گرفته اند تنها هفت نفر با افراد متخلف ارتباطاتی داشته‌اند و این افراد هم مرتکب هیچ جرمی نشده بودند. از همین رو جاسوسی‌های سایبری دولت آمریکا در عمل موجب افزایش امنیت این کشور هم نشده است.
 
ادوارد اسنودن پیمانکار سابق کاخ سفید حدود هفت سال قبل فرایند و برنامه‌های گسترده جاسوسی سایبری دولت آمریکا از میلیاردها کاربر اینترنت و تلفن‌های همراه را افشا کرده بود و به همین علت از سوی کاخ سفید مورد پیگرد قضائی قرار گرفته بود. افشای این روندهای تکان‌دهنده موجب شگفتی جهانیان شده بود. وی پس از این افشاگری‌های به عنوان پناهنده سیاسی در روسیه زندگی می‌کند.

​​