فناوری اطلاعات

امسال ۸۰ درصد روستاهای آذربایجان‌غربی به اینترنت پُرسرعت متصل می‌شود

منبع: ایرنا
 
 
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی با بیان اینکه هم اینک ۷۷ درصد روستاهای استان تحت پوشش شبکه ملی اطلاعات است، گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان امسال، ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از خدمات چهارگانه حوزه ارتباطات از جمله اینترنت پُرسرعت بهره مند شوند.
 
قاسم جلیلی نژاد روز سه‌شنبه در جلسه شورای مدیران حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی در تکاب افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه کشور قرار بود تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان تحت پوشش شبکه اینترنت پرسرعت قرارگیرد اما با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و تاثیر تحریم‌های ظالمانه بر تامین تجهیزات مورد نیاز، این امر تاکنون به طور کامل محقق نشده است.
 
وی بیان کرد: میزان بهره‌مندی روستاهای آذربایجان‌غربی از اینترنت پرسرعت تا ۲ سال قبل تنها ۱۵۷ روستا بود که با توجه به پوشش روستایی اپراتورها این میزان اکنون ارتقا یافته است.
 
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی با بیان اینکه وضعیت پوشش اینترنت در روستاهای تکاب نسبت به سایر مناطق استان نامناسب است، ادامه داد: تکاب تنها شهر آذربایجان‌غربی است که مسیر پشتیبان فیبرنوری ندارد و برای حل این مشکل زیرساختی و ایجاد مسیر دوم فیبرنوری، برنامه عملیاتی ارائه شده است.
 
جلیلی نژاد اظهار داشت: در حال حاضر ۳۶ مدرسه شهری و ۶۷ مدرسه در مناطق روستایی تکاب به شبکه هوشمند کشور متصل شده و تنها ۲۱ مدرسه روستایی این شهرستان هوشمندسازی نشده که مشکل ارتباط اینترنتی آنها نیز به‌زودی رفع می‌شود.
 
وی اضافه کرد: با اجرای فاز دوم اپراتور "های وب" نیز ۶۷ روستای تکاب تحت پوشش ترتباط اینترنتی پایدار قرار می‌گیرد.
 
 
سرپرست فرمانداری تکاب نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات این شهرستان در بخش ارتباطات گفت: قطعی‌های مکرر و چند ساعته فیبرنوری و اختلال در ارتباطات اینترنتی در طول هفته و مشکل ارتباطات مخابراتی در روستاها از مهمترین مشکلات تکاب بوده و حل آنها نیازمند نگاه ویژه مدیران استانی این حوزه است.
 
سیدهادی طباطبایی با تاکید بر ضرورت توسعه زیرساخت های ارتباطی تکاب افزود: عدم برخورداری بسیاری از روستاهای تکاب از اینترنت پرسرعت در دوران شیوع کرونا و نیاز دانش آموزان به آموزش‌های مجازی در بستر اینترنت از دغدغه‌های ساکنان روستاها به‌شمار می‌رود و امیدواریم ادارات کل حوزه ارتباطات استان نسبت به حل این مشکل اقدام اساسی انجام دهند.
 
وی ادامه داد: با تمهیداتی که اتخاذ شده برقراری اینترنت پرسرعت در روستای گردشگری نصرت آباد و مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان از امروز انجام شده و مشکل ارتباط تلفنی و اینترنتی روستای بابانظر نیز تا یک هفته آینده حل خواهد شد.
 
وی اظهار داشت: اجرای طرح برقراری ارتباط اینترنتی در ۳۶ روستای تکاب از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ شده و اعتبارات آن نیز در مرحله تامین است که جزو برنامه های اصلی در بخش توسعه زیرساخت های ارتباطی شهرستان است.
 
 
جلسه شورای مدیران کل حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی به منظور بررسی مشکلات مخابراتی و اینترنتی شهرستان تکاب به صورت حضوری و ویدئو کنفرانسی برگزار شد.
 
۲ هزار و ۱۹۶ روستای بالای ۲۰ خانوار در آذربایجان‌غربی وجود دارد که پوشش ارتباطی ۲ هزار و ۱۳۷ روستای این استان تاکنون فراهم شده است.

​​