فناوری اطلاعات

سقوط 50 میلیارد دلاری ارزش تسلا با قول ایلان ماسک برای عرضه باتری های ارزان تر

ICTna.ir – سرمایه گذاران بازار بورس به رغم قول ایلان ماسک برای کاهش هزینه خودروهای الکتریکی برای عرضه 25 هزار خودروی خودران برای حداقل سه سال آینده، 50 میلیارد دلار از سهام خود را از بازار جمع کردند.
 
Tesla Ilon Musk.JPG
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بعد از اینکه ماسک و دیگر مدیران اجرایی تسلا از باتری جدید و استراتژی های تولید خود رونمایی کردند، بازار تسلا تنها طی دو ساعت پس از بسته شدن معاملات در روز سه شنبه 20 میلیارد دلار سقوط کرد و سهام آن با 6.5 درصد کاهش و کاهش دوباره 6.9 درصد دیگر پس از گذشت چند ساعت مواجه شد.
 
کریگ اروین، یک تحلیلگر بازار سرمایه درباره این اتفاق گفت: هیچ یک از چیزهایی که ماسک درباره باتری ها گفت، معامله انجام شده ای نیست. هیچ چیز قابل لمسی وجود ندارد.
 
سرمایه گذاران درباره «روز باتری» که ماسک کلی درباره آن تبلیغ کرده بود، دو اتفاق مهم را انتظار داشتند. توسعه باتری میلیون مایلی که برای 10 سال آینده یا حتی بیشتر مناسب است و هدف مشخص کاهش هزینه ها که در واحد دلار به ازای کیلووات ساعت بیان می شود که قیمت خودروی الکتریکی را به کمتر از یک خودروی گازوئیلی کاهش می دهد.
 
این درحالی است که ایلان ماسک به هیچ یک از این موارد اشاره ای نکرد. او قول داد طی چند سال آینده هزینه های باتری را با فناوری و پردازنده های جدید به نصف کاهش دهد و ماشین الکتریکی مقرون به صرفه ای را ارایه کند.
 
ماسک گفته است: طی سه سال ما می توانیم خودروی 25 هزار دلاری عرضه کنیم که اساسا برابر و حتی تا اندازه ای بهتر از مشابه خودروی گازوئیلی باشد.
 
ماسک اذعان داشت که تسلا طرح های بلند پروازانه جدیدی برای خودرو و باتری ندارد و فرایندهای تولید کامل هستند. تسلا به طور مرتب اهداف تولیدی خود را که توسط ماسک تعیین می شود، از یاد می برد.
 
تسلا انتظار دارد سرانجام بتواند سالانه 20 میلیون خودروی الکتریکی تولید کند. این درحالی است که امسال کل صنعت خودرو پیش بینی کرده است کلا 80 میلیون خودرو در سراسر جهان عرضه شود.
 
ماسک در یک گفت و گوی آنلاین به 270 هزار مخاطب خود گفته است: ساخت یک خودروی الکتریکی مقرون به صرفه همیشه و از ابتدای آغاز به کار این کمپانی آرزوی ما بوده است.
 
تسلا روز سه شنبه یک خودروی جدید مدل S Plaid سدان معرفی کرد که می تواند با حداکثر سرعت 200 مایل در ساعت (320 کیلیومتر در ساعت) براند. عرضه این خودرو از سال 2021 آغاز خواهد شد. و روی وب سایت این کمپانی با قیمت خدود 140 هزار دلار قرار گرفته است.
 

​​