تلفن همراه

شبکه ۵G پیش بینی وضعیت هوا را مختل می کند

منبع: مهر
 
 
محققان آمریکایی هشدار داده اند سیگنال های ۵G در پیش بینی وضعیت آب و هوا تاثیر گذارند و درصد خطا را افزایش می دهند.
 
به نقل از دیلی میل، از آنجا که شبکه های نسل پنجم اینترنت همراه از فرکانس هایی استفاده می کنند که شباهت زیادی به سیگنال ماهواره های آب و هوایی دارد، احتمال ایجاد اختلال در عملیات این ماهواره ها وجود دارد.
 
محققان آمریکایی که تاثیر نشتی شبکه های ۵G بر پیش بینی رویدادهای آب و هوا را بررسی می کرده اند، در این باره هشدار داده اند.
 
 آنها متوجه شدند تداخل شبکه های اینترنت پرسرعت موبایل پیش بینی بارش را تا ۰.۹ میلیمتر و دما را تا ۲.۳۴ درجه فارنهایت دستکاری می کند.
 
نارایان ماندیام از دانشگاه راتگرز  و مولف ارشد این پژوهش می گوید: تحقیق ما نخستین مطالعه ای است که تاثیر۵G بر میزان اشتباه در پیش بینی وضعیت آب وهوا را به طور کمی  بررسی می کند.  نتایج این پژوهش نشان می دهد نسل پنجم اینترنت بر صحت پیش بینی وضعیت آب وهوا تاثیرگذار است.
 
ماندایام و همکارانش در پژوهش تاثیر نشتی۵G را  مدلسازی کردند. در این پدیده اشعه های یک فرستنده به طور تصادفی به فرکانس پهنای باندهای مجاور (که برای مقاصد دیگر استفاده می شوند)دست درازی می کند.
 
آنها تاثیر این نشتی را درپیش بینی وقوع یک تندباد که در ۲۰۰۸ میلادی اتفاق افتاده بود، بررسی کردند. در این رویداد ۸۷ طوفان طی بازه زمانی ۱۵ ساعت اتفاق افتادند .
 
محققان متوجه شدند سیگنال های فرکانس های ۵G احتمالا به فرکانس های مجاور نفوذ می کنند که حسگر ماهواره های رصد و آب و هوا آنها را برای اندازه گیری بخار آب در اتمسفر به کار می گرفتند.
 
کارشناسان آب وهوا از اطلاعات این حسگرها برای پیش بینی آب وهوا استفاده می کردند و به دلیل نشتی احتمال اختلال در پیش بینی دقیق به وجود می آمد.
 
یافته های کامل این تحقیق در انجمن جهانی۲۰۲۰IEEE ۵G World Forum ارائه شد.

​​