تلفن همراه

ظاهر شدن نقاط نارنجی و سبز در iOS 14 به چه معنا است؟

منبع: دیجیاتو
 
 
 از چند روز پیش سیستم عامل iOS 14 با قابلیت‌های جدید در اختیار کاربران قرار گرفته که یکی از آن‌ها، ظاهر شدن نقاط نارنجی و سبز رنگ در بالای نمایشگر آیفون است.
 
در این سیستم عامل با قابلیت‌های زیادی مانند ویجت‌ها، App Library و حتی امکان تغییر مرورگر یا برنامه ایمیل پیش فرض روبه‌رو می‌شویم که البته در زمینه امنیت نیز اپل بهبودهای زیادی را در این سیستم عامل خود اعمال کرده است.
 
یکی از مهمترین ویژگی‌های این سیستم عامل، نمایش نقاط نارنجی و سبز رنگ در بالای نمایشگر است که ظاهرا باعث سردرگمی برخی کاربران مخصوصا در هنگام آنلاک گوشی شده است. در ادامه علت نمایش این نقاط را بررسی می‌کنیم.
  
نقطه نارنجی رنگ به شما اطلاع می‌دهد که میکروفن گوشی در حال استفاده است و صدا ضبط می‌شود. برای مثال اگر در حال استفاده از سیری باشید، این نقطه به چشم می‌خورد. اگر از برنامه‌ای استفاده می‌کنید که هیچ نیازی به میکروفن ندارد، اما همچنان این نقطه نارنجی رنگ در بالای نمایشگر ظاهر می‌شود، احتمالا این اپ بدون اجازه شما در حال ضبط صدای پس زمینه است.
 
اگر نمی‌دانید کدام برنامه در حال استفاده از میکروفن است، با دسترسی به کنترل سنتر می‌توانید این اپ را شناسایی کنید. پس از این کار برای حفظ امنیت خود می‌توانید این برنامه را از روی آیفون حذف کنید.
  
عملکرد نقطه سبز رنگ مشابه نقطه نارنجی رنگ است، با این تفاوت که به استفاده از دوربین اشاره می‌کند و به همین علت در هنگام آنلاک کردن دستگاه با استفاده از فیس آیدی، شاهد نمایش آن در بالای صفحه نمایش هستید. هنگامی که در حال سلفی گرفتن باشید یا اینکه از برنامه‌های تماس تصویری مانند فیس تایم یا واتساپ استفاده کنید نیز این نقطه به نمایش گذاشته می‌شود.
 
در زمان استفاده از دوربین اصلی آیفون در iOS 14 نیز این نقطه سبز رنگ به نمایش گذاشته می‌شود، بنابراین اگر برنامه‌ای بدون اجازه شما در حال استفاده از دوربین اصلی یا سلفی گوشی باشد، شما از این موضوع مطلع خواهید شد.
 
اگر در حال استفاده از دوربین اصلی یا سلفی آیفون نیستید اما این نقطه سبز رنگ همچنان در بالای نمایشگر به چشم می‌خورد، می‌توانید کنترل سنتر را باز کنید تا برنامه‌ای که بدون اجازه شما به دوربین دسترسی دارد، مشخص شود.
 
اپل همواره با انتشار نسخه‌های جدید سیستم عامل خود، امنیت آن‌ها را بهبود می‌دهد. اگر می‌خواهید بدانید کدام برنامه‌ها مجاز به استفاده از میکروفن یا دوربین آیفون شما هستند، می‌توانید پیش از نصب از چنین موضوعی مطلع شوید. برای این کار به اپ استور و بخش «سیاست حفظ حریم شخصی» مراجعه کنید.

​​