لبه تکنولوژی

فناوری تشخیص چهره کودکان صدای فعالان حقوق بشر را درآورد

ICTna.ir – ناظران حقوق بشر از بوینس آیرس خواسته اند تا استفاده از فناوری تشخیص چهره زنده برای شناسایی کودکان متهم به ارتکاب جرم را متوقف کنند.
 
Face Recognition.JPG
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بوینس آیرس از آوریل 2019 استفاده از این فناوری را آغاز کرده است و بر همین اساس آرژانتین تنها کشور دنیا است که از این فناوری برای افراد زیر 18 سال استفاده می کند.
 
هرچند هیچ فرد زیر 18 سالی تاکنون در این شهر دستگیر نشده اما ناظران حقوق بشر معتقدند این روش مملو از اطلاعات غلط است که تنها منجر به محدود شدن فرصت های شغلی و آموزش برای کودکانی خواهد شد که به اشتباه به دزدی و سایر جرایم متهم شده اند.
 
در نامه ای که به مقامات این شهر ارسال شده، از آنها خواسته شده استفاده از فناوری تشخیص چهره زنده در ایستگاه های قطار برای شناسایی افراد مشکوک به ویژه کودکان را متوقف کنند چرا که فناوری اغلب در شناسایی چهره کودکان اشتباه می کند.
 
دولت محلی این شهر در این باره گفته است که سامانه تشخیص چهره تحت قوانین و اصول حقوق بشر سازمان ملل متحد اجرا و پیاده سازی شده است و از سپتامبر 2019 تاکنون هیچ مورد تشخیص اشتباهی با این فناوری ثبت نشده است.
 
استفاده از فناوری تشخیص چهره به ویژه برای شناسایی کودکان مظنون مشکل ساز است زیرا ظاهر افراد جوان هر ماه با رشد و به بلوغ رسیدن آنها، تغییر می کند. ضمن اینکه اطلاعات کودکان متهم به ارتکاب جرم به صورت آنلاین منتشر می شود که خلاف قوانین بین الملل و استانداردهای ملی است و هر کسی با یک ارتباط اینترنتی می تواند اطلاعات آنها را دانلود کند.
 
تحت قوانین حقوق بشری بین المللی، کودکان متهم به ارتکاب جرم حق حفاظت از حریم شخصی خود را طی فرایند درمان جرم دارند.
 
گفته می شود فناوری تشخیص چهره استفده شده در بوینس آیرس توسط یک شرکت روسی ساخته شده و توسعه یافته است.
 

​​