فناوری اطلاعات

چه خبر از ماهواره‌های ایرانی « پارس۱» و «ناهید۲»؟

منبع: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
ماهواره‌های « پارس۱» و «ناهید۲» آخرین مدل از ماهواره‌های ایرانی، در حال پشت سر گذاشتن مراحل نهایی ساخت و آزمایش فنی پیش از تزریق به مدارهای فضایی هستند.
 سیزدهمین قسمت از سری ویدئوهای «ایران هوشمند»، ساخت ماهواره‌های تمام ایرانی «پارس۱» و «ناهید۲» توسط پژوهشگران، پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات را موردبررسی قرار داده است.
ماهواره «پارس۱»، به‌عنوان یک ماهواره سنجی قرار است با استفاده از دوربین دارای رزولوشن بالا و توان تفکیک ۱۵ متری، از تمام نقاط کشور عکس‌برداری کند و با استفاده از فرستنده پرقدرت مخابراتی عکس‌های خود را از مدار ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین به ایستگاه‌های زمینی ارسال کند.
این تصاویر قرار است برای پایش اراضی کشاورزی و جنگل‌ها، بررسی وضعیت دریاچه‌ها و تخمین وسعت مخاطرات طبیعی همچون آتش‌سوزی‌ها و سیل مورداستفاده قرار گیرد. دقت تصاویر پارس ۱ آن‌قدر زیاد است که می‌شود از فضا فهمید حوض وسط میدان فردوسی پایتخت پر است یا خالی.
اما ماهواره «ناهید۲» یک میکرو ماهواره مخابراتی با وزن ۱۱۰ کیلوگرم است که از زمین قابل هدایت و کنترل است و می‌تواند در ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری از سطح زمین به مدت دو سال شناور باشد.
هر دو این ماهواره‌ها در پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات ساخته و مراحل آزمایش‌های تخصصی را در آزمایشگاه‌های پیشرفته خلأ حرارتی، ارتعاشات، اندازه‌گیری خواص جرمی، سازگاری الکترومغناطیس و... را پشت سر گذاشته‌اند.

​​