رگولاتوری

کارگاه آنلاین توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان برگزار شد

منبع: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
کارگاه توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان در دو بخش توانمندسازی زنان از طریق ICT و حمایت از کودکان در فضای مجازی با حضور معاون برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بانوان، معاون حمایت از کودکان وزارت زنان و کودکان اندونزی، مسئول امور بانوان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نمایندگان سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی، نماینده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و مدیران برخی از استارت آپ‌های ایرانی بین دو کشور ایران و اندونزی، به صورت آنلاین برگزار شد.
در ابتدای این مراسم پیام معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و پیام ای گوستی ایوبینتنگ دارماواتی، وزیر توانمندسازی زنان و کودکان اندونزی به صورت آنلاین پخش شد.
در ابتدای این مراسم، هانیه سامعی مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بانوان گفت: توانمندسازی زنان در حوزه ICT و حفاظت از کودکان در فضای مجازی در شرایط فعلی اهمیت بسیاری دارد و تبادل اطلاعات میان کشورهای دارای تشابهات فرهنگی و دینی، در این زمینه می‌تواند بسیار مفید باشد.
وی با اشاره به طرح ملی زنان و ICT گفت: این طرح در۲۷۰ نقطه کشور، با هدف آموزش مفاهیم اولیه فضای مجازی و امکانات آن برای بهره‌برداری زنان و معرفی فرصت‌ها و چالش‌های فضای مجازی اجرایی شده است.
در کارگاه حمایت از کودکان در فضای مجازی کوثر سلیمی خورشیدی، مسئول امور بانوان در رگولاتوری در مورد حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه کودک و نوجوان اعلام کرد: سند «حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» در سال۱۳۹۶ توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصویب شد که از جمله برنامه‌های اجرایی در راستای عملیاتی‌سازی آن می‌توان به تشکیل بانک اطلاعاتی حمایت از فضای مجازی کودکان، اجرای طرح ۲۰ تا ۲۰ (رونمایی از یک طرح مربوط به کودکان در بیستم هر ماه) و ایجاد اینترنت پاک از سوی زیست بوم مجازی درسا اشاره کرد.
وی در تشریح اقدامات رگولاتوری در این زمینه عنوان کرد: تصویب ضوابط صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، برگزاری ۲۹ کارگاه‌ آموزشی خانواده، آشنائی با فضای مجازی و توانمندسازی زنان از طریق فناوری اطلاعات، ارائه سیمکارت کودک و نوجوان با قابلیت دسترسی به بسته‌های خدماتی جذاب تلفن همراه پهن باند متناسب با گروههای سنی کودک و نوجوان، عدم فروش هرگونه سیمکارت تلفن همراه به افراد کمتر از ۱۸ سال از جمله اقدامات رگولاتوری در زمینه حفاظت از کودکان و حمایت از زنان است.
سلیمی خورشیدی درباره همکاری اپراتورها با رگولاتوری در حوزه حفاظت از کودکان اظهار کرد: ارایه سیمکارت انارستان با همکاری اپراتور همراه اول و تبدیل سیمکارت عادی به سیمکارت کودک و نوجوان با کمک دو اپراتور همراه اول و ایرانسل از جمله اقدامات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
در ادامه این مراسم، نمایندگان پژوهشکده ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فضایی، سازمان نظام صنفی رایانه‌‌ای و شرکتهای استارت آپی به بیان دیدگاهها و نظرات خود درباره موضوع حمایت از کودکان در فضای مجازی و توانمندسازی زنان از طریق ICT پرداختند.

​​