تلفن همراه

مدیرعامل اریکسون: تصمیم سوئد برای تحریم هواوی جلوی رقابت و تجارت آزاد را می گیرد

ICTna.ir – مدیرعامل اریکسون، تصمیم سوئد مبنی بر محرومیت وندور چینی هواوی از مشارکت در ساخت و اجرای شبکه های مخابراتی 5G را موجب ایجاد محدودیت در رقابت و تجارت آزاد عنوان کرد.
 
Ericsson.JPG
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، رگولاتور مخابرات سوئد (PTS) اوایل ماه جاری فرایند برگزاری مزایده باند فرکانسی 5G را بعد از اینکه یک دادگاه بخش هایی از قوانین این مزایده مبنی بر ممنوعیت مشارکت هواوی در ساخت شبکه های 5G به دلیل تهدیدات امنیت ملی را زیر سوال برده و لغو کرد، متوقف کرد.
 
برج اخلوم، مدیرعامل وندور مخابراتی سوئد گفت: مهم است که در این حوزه بازار باز و رقابت آزاد وجود داشته باشد.
 
او افزود: من به آن گروهی تعلق دارم که معتقدند رقابت در دراز مدت ما را به شرکت بهتری تبدیل خواهد کرد. ممکن است در کوتاه مدت دردناک باشد اما در دراز مدت موجب می شود تا خلاق تر باشیم و محصول بهتری برای مشتریان مان تولید کنیم.
 
اریکسون پیش از این با هر سه اپراتور بزرگ تلفن همراه چین قراردادی امضا کرده است تا به واسطه آن تجهیزات رادیویی شبکه 5G آنها را تامین کند. این درحالیست که نوکیا که رقیب اصلی آن به شمار می رود، نتوانست هیچ قرارداد رادیویی 5G را در این بازار به شدت رقابتی به دست آورد.
 
هواوی که موضوع تهدید امنیت ملی بودنش را رد کرده است، علیه تصمیم سوئد برای کنار گذاشتن این شرکت از شبکه های 5G اعتراض کرده بود.
 
وزیر امور خارجه چین در این باره گفته بود: سوئد باید درخصوص تصمیم نادرستش مبنی بر کنار گذاشتن هواوی و ZTE تجدیدنظر کند تا از تبعات منفی آن روی شرکت های سوئدی در چین در امان بماند.
 
به گفته اخلوم، پیش بینی می شود به طور کلی راه اندازی شکه های مخابراتی جدید به تاخیر بیفتد و این درحالیست که تمرکز سیاسی اروپا باید روی راه اندازی هرچه سریع تر شبکه های 5G باشد چراکه کند شدن فرایند راه اندازی 5G خطری برای اقتصاد اروپا خواهد بود.
 
او گفت: به 4G فکر کنید. در اروپا بحث بر سر این بود که اپ ها چه خواهند کرد درحالیکه آمریکایی ها و چینی ها سریع تر از سایرین شبکه های 4G را راه اندازی کردند و اکنون اقتصاد اپلیکیشن در دنیا توسط شرکت های چینی و آمریکایی راهبری می شود.

​​