فناوری اطلاعات

زمان انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران تمدید شد

منبع: پیوست
 
 
ششمین انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در حالی به ساعت‌های پایانی خود نزدیک می‌شود که از صبح امروز (۲۹ آبان) و همزمان با شروع رای‌گیری بسیاری از شرکت‌کنندگان در انتخابات از کندی و اختلال در سامانه ثبت رای خبر دادند. حالا سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در اطلاعیه‌ای خبر از تمدید زمان انتخابات تا ساعت ۱۷ روز شنبه ۱ آذر ماه را داده است.  محمدباقر اثنی‌عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در گفت‌وگو با پیوست با اعلام اینکه درحال‌حاضر وضعیت سامانه ثبت رای به حالت پایدار رسیده، حجم بالای شرکت‌کنندگان، حملات سایبری از IPهای خارجی و داخلی و اشکال در نرم‌افزار و اپلیکیشن ثبت رای را عامل اختلال‌های ایجاد شده در فرایند رای‌گیری الکترونیکی ششمین انتخابات سازمان نصر تهران اعلام می‌کند. براساس توضیحات او با وجود مشکلات در روند انتخابات، در حال‌حاضر‌ مشارکت بیشتر از دوره قبل بوده و تا کنون به اندازه دوره پیش انتخابات نزدیک به هزار رای جمع شده است.
 
 از صبح امروز با شروع رای‌گیری ششمین انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران بسیاری از اعضای این سازمان خبر از مشکل در ثبت رای و وارد شدن به سامانه رای‌گیری دادند. حالا این مشکل هم با وجود گذشت نزدیک به ۸ ساعت و در حالی که تنها کمتر از یک ساعت به پایان زمان رای‌گیری باقی‌مانده کما بیش ادامه دارد. در این بین بسیاری از کاندیداهای این انتخابات در شبکه‌های اجتماعی خود با اعلام اینکه ادامه پیدا کردن این روند از انتخابات منطقی نیست از مجری برگزاری انتخابات درخواست تمدید زمان رای‌گیری را مطرح کردند. در نهایت دقایقی پیش هم سازمان نصر در اطلاعیه‌ای از تمدید زمان انتخابات داده است. در این اطلاعیه با اشاره به اینکه انتخابات تا ساعت ۱۷ روز شنبه اول آذر ماه تمدید شده آماده: «نحوه انتخابات به شکل الکترونیک برای اولین بار است که در کشور انجام می‌شود و این سازمان در هفته‌های گذشته تلاشهای بسیاری را برای انجام انتخابات الکترونیک صورت داده است و هیات رئیسه مجمع، هیات اجرائی و هیات نظارت مجدانه در تلاش هستند تا با بررسی و رفع مشکلات مربوطه انتخابات را با موفقیت به پایان رسانده و گزارش شفاف و کاملی از مسائل به وجود آمده را به اعضاء محترم اعلام کنند.»
 
در همین زمینه محمد‌باقر اثنی‌عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در گفت‌وگو با پیوست اعلام می‌کند که آنها از صبح امروز در تلاش برای رفع مشکلات پیش آمده در روند برگزاری الکترونیکی انتخابات بوده‌اند. مشکلات فنی پیش‌ آمده بر سر برگزاری انتخابات الکترونیکی سازمان نصر بر بستر بلاک‌چین در حالی به وجود آمده که ابتدای هفته جاری مجریان برگزاری این انتخابات اعلام کرده بودند که تمام تمهیدات لازم برای برگزاری شفاف و باکیفیت این انتخابات فراهم شده است.
 
محمدباقر اثنی‌عشری، رئیس سازمان نصر کشور در مورد این مشکلات گفت: «ترکیبی از چند اتفاق باعث شد تا روند برگزاری الکترونیکی انتخابات با مشکل مواجه شود. از یک طرف با مشارکت بالای اعضا در انتخابات مواجه بودیم و از طرف دیگر حملات شدیدی از IPهای خارجی و داخلی به سامانه ثبت رای می‌شد.» براساس اظهارات او در کنار این اتفاق‌ها نیز نرم‌افزار و اپلیکیشن برگزاری انتخابات نیز با مشکل مواجه شده که در نهایت حل شده است. اثنی‌عشری تاکید می‌کند که در حال‌جاضر وضعیت سامانه ثبت رای در حالت پایدار قرار دارد ومشکلی در آن گزارش نمی‌شود.
 
او همچنین می‌گوید از ساعت ۱۰ صبح امروز تا کنون با وجود مشکلات فنی گزارش شده از سمت برخی از اعضا در ثبت رای، نزدیک به هزار رای ثبت شده و پیش‌بینی می‌کند که مشارکت در این دور از انتخابات ۲ تا ۳ برابر دوره گذشته باشد.

​​