فناوری اطلاعات

موتور «آرش»، صنعت فضایی ایران را از ماهواره‌برهای غول‌پیکر بی‌نیاز کرد

موتور ایرانی انتقال سامانه‌های فضایی موسوم به «آرش»، صنعت فضایی کشورمان را از ماهواره‌برهای غول‌پیکر با مصرف سوخت زیاد بی‌نیاز کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بیست ‌و هشتمین قسمت از سری ویدئوهای «ایران هوشمند» ساخت موتور «آرش» به دست متخصصان پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را موردبررسی قرار داده است.
در پی اعمال تحریم‌ها و عدم دسترسی ایران به تجهیزات فضایی؛ متخصصان و پژوهشگران ایرانی در پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موفق به ساخت موتور انتقال سامانه‌های فضایی موسوم به «آرش» شدند تا انحصار ساخت این موتورها را از بین ببرند.
«آرش» برای رسیدن به کمترین جرم، با بدنه تیتانیومی کروی شکل و کمترین ضخامت طراحی‌ شده و از سوخت جامد استفاده می‌کند. این موتور، نیروی محرکه سامانه انتقال مداری را تأمین می‌کند و می‌تواند یک ماهواره ۱۰۰ کیلوگرمی را از مدار دایره‌ای با شیب ۵۵ درجه، از ۴۰۰ کیلومتری زمین به مدار بیضوی با نقطه اوج ۷ هزار کیلومتری و شیب ۵۸ درجه انتقال دهد و صنعت فضایی را به ماهواره‌برهای غول‌پیکر با مصرف سوخت زیاد بی‌نیاز کند.
 

​​