تلفن همراه

اپل: ۷۲ درصد آیفون‌ها از iOS 14 استفاده می‌کنند

منبع: دیجیاتو
 
 
 
برای اولین بار از زمانی که سیستم عامل iOS 14 در ماه سپتامبر به صورت عمومی عرضه شد، اپل میزان استفاده از آن را منتشر کرده. طبق اعلام این کمپانی، ۸۱ درصد آیفون‌هایی که در چهار سال اخیر معرفی شده‌اند هم اکنون در حال اجرای iOS 14 هستند.
 
اطلاعات اپل برای میزان استفاده از نسخه‌های مختلف iOS و iPadOS مبتنی بر دسترسی دستگاه‌ها به اپ استور است. طبق اعلام این غول فناوری آمریکایی، داده‌های جدید در تاریخ ۲۵ آذر ماه اندازه‌گیری شده‌اند. با توجه به این موضوع که سال گذشته چنین آماری از سوی این کمپانی منتشر نشده بود، نمی‌توانیم آن را با نسخه قبلی iOS مقایسه کنیم.
 
۱۷ درصد آیفون‌هایی که در چهار سال گذشته وارد بازار شده‌اند، سیستم عامل iOS 13 را اجرا می‌کنند و ۲ درصد باقی مانده هم در حال استفاده از نسخه‌های قدیمی‌تر iOS هستند. اگر بازه زمانی چهار سال را درنظر نگیریم، ۷۲ درصد تمام آیفون‌ها دارای سیستم عامل iOS 14 هستند و ۱۸ درصد آن‌ها هم به iOS 13 مجهز شده‌اند. ۱۰ درصد آیفون‌ها از نسخه‌های قدیمی‌تر بهره می‌برند.

در بخش آیپدها، ۷۵ درصد تبلت‌هایی که طی چهار سال گذشته معرفی شده‌اند از سیستم عامل iPadOS 14 استفاده می‌کنند و ۲۲ درصد آن‌ها از iPadOS 13 بهره می‌برد. ۳ درصد باقی مانده نیز دارای نسخه‌ قدیمی‌تر هستند. در حالت کلی و بدون توجه به زمان معرفی آیپدها، ۶۱ درصد آن‌ها سیستم عامل iPadOS 14 را اجرا می‌کنند، ۲۱ درصد به iPadOS 13 مجهز شده‌اند و ۱۸ درصد باقی‌مانده از یک نسخه قدیمی‌تر بهره می‌برند.
 
سیستم عامل iOS 14 به ویژگی‌های زیادی مانند ویجت‌های هوم اسکرین مجهز شده، بنابراین نصب آن روی ۷۲ درصد تمام آیفون‌ها منطقی به نظر می‌رسد و جای تعجب چندانی ندارد. در حالی که تنها سه ماه از انتشار عمومی این سیستم عامل می‌گذرد، تا به امروز شاهد عرضه بروزرسانی‌های زیادی برای آن بوده‌ایم که جدیدترین آن‌ها، iOS 14.3 است.
 
گوگل از اوایل سال جاری میلادی انتشار میزان توزیع نسخه‌های مختلف اندروید را متوقف کرد، بنابراین بطور دقیق نمی‌دانیم جدیدترین نسخه اندروید روی چند درصد محصولات نصب شده است. در حالی که این میزان بسیار کمتر از آیفون و آیپد خواهد بود، باید به این موضوع توجه کنید که تعداد دستگاه‌های اندرویدی بسیار بیشتر است و همچنین کمپانی‌های مختلفی آن‌ها را تولید می‌کنند.

​​