فناوری اطلاعات

میانگین نرخ رشد کاربران اینترنت کشور 29 درصد است

ICTna.ir – براساس گزارش عملکرد بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در سال‌های 92 تا 99، میانگین نرخ رشد کاربران اینترنت 29 درصد است.
 
Internet User.JPG
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در این گزارش که از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تدوین شده، آمده است که میانگین نرخ رشد کاربران اینترنت در کشور 29 درصد، نرخ رشد کاربران فعال رسانه‌های اجتماعی 18 درصد، نرخ رشد کاربران موبایلی شبکه‌های اجتماعی 2.5 درصد، میانگین نرخ رشد کاربران موبایل 2.4 درصد و میزان رشد سالانه دسترسی به پهن باند موبایلی 75 درصد است.
 
بر این اساس، خطوط موبایل واگذار شده در کشور 187.07 میلیون و ضریب نفوذ تلفن همراه 142.07 درصد و تعداد کاربران کاربران اینترنت ایران 78.08 میلیون نفر با ضریب نفود 89 درصد است.
 
در این گزارش درخصوص توصیف وضعیت بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در پایان سال 98 آمده است که جامعه بیش از 80 میلیون نفری ایران، یک بازار کم نظیر برای توسعه خدمات در همه حوزه‌ها بویژه خدمات ارتباطی به شمار می‌رود. گرچه تا سال‌ها به سبب جنگ و تحریم، توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در ایران، با تعلل و تاخیر مواجه شد اما روند رو به رشد آن در سال‌های اخیر، نویدبخش احیای جایگاه آن در اقتصاد کشور است.
 
براساس داده‌های مرکز آمار، رشد اقتصادی کشور در سال ۹۷ به دلیل تحریم و مشکالت اقتصادی رقم منفی 8/4 درصد را نشان می‌داد اما بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در همین سال رشدی معادل 7/1 درصد داشته است.
 
این میزان رشد در حالی رخ داده است که درسال ۹۷، رشد صنعت منفی 2/9 درصد و رشد بخش کشاورزی منفی 5/1 درصد بوده و نشانه ظرفیت‌های این حوزه برای سرمایه‌گذاری و توجه بیشتر به فعالان کسب و کارهای حوزه ICT است.
 
این در حالی است که تخمین زده می‌شود تا پایان سال 2020 سهم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد جهان به حدود 30 درصد برسد و شکاف بسیار زیاد میان کشورهای درحال توسعه با کشورهای توسعه‌یافته در توجه به ظرفیت‌های اقتصاد دیجیتال را آشکار خواهد ساخت.

​​