باندپهن

ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل ایران تا پایان سال 98 به 4309 گیگابیت رسید

ICTna.ir – ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل کشور تا پایان سال 98 با 5200 درصد افزایش به 4309 گیگابیت بر ثانیه رسید.
 
Fibre.JPG
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، براساس گزارش عملکرد ارایه شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در همین زمان ظرفیت پهنای باند داخل نیز با 3800 درصد افزایش 24020 گیگابیت بر ثانیه رسیده است.
 
یکی از الزامات مهم اقتصاد دیجیتال و توسعه فناوری‌های نوین دنیا، تامین زیرساخت‌های ارتباطی کشورها است. روند توسعه ارتباطات که از ابتدای دولت یازدهم آغاز شده بود و دستاوردهای بسیار ارزشمندی از جمله افزایش تعداد مشترکین تلفن همراه به بیش از 115 میلیون مشترک و همچنین رشد ظرفیت انتقال و پهنای باند بین‌الملل در زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات را حاصل کرد.
 
در دولت دوازدهم، ضمن تسریع در پوشش شهری که در ظرف یک سال تمامی شهرها تحت پوشش و دسترسی قرار گرفتند، به پوشش جاده‌ای و فیبرنوری در کیفیت ارتباطات نیز توجه شد.
 
گفتنی است که به عنوان یک دستاورد قابل توجه، ظرفیت فیبرنوری شبکه ملی اطلاعات به بیش از 240 هزار کیلومتر در سراسر کشور افزایش یافت. مهمترین تکلیف حاکمیت در توسعه زیرساخت‌ها از جمله در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، اطمینان از دسترسی عموم شهروندان به خدمات پایه است. در طول سال‌های گذشته، ضریب نفوذ تلفن همراه، اینترنت و همچنین میزان استفاده از تلفن‌های هوشمند، به طور چشمگیری در شهر و روستا افزایش یافته است. این امر مرهون ایجاد زیرساخت‌هایی است که توازن عرضه و تقاضا را به شکل معقولی در خدمات ارتباطی، تجارت الکترونیکی، دولت الکترونیکی و ... برای عموم شهروندان به همراه داشته است.
 
به تعبیر دیگر، ارتقای دسترسی شهروندان به خدمات باکیفیت ارتباطی برای تامین مجموع‌های از نیازها اعم از سرگرمی، تجارت، آموزش، تعامل و ... مهمترین دستاورد دولت در این بخش به شمار می‌رود.
 
از همین رو با تلاش‌های صورت گرفته برای توسعه زیرساخت‌های کشور، شبکه ملی فیبر نوری به 70 هزار و 789 کیلومتر رسیده است.
 
در همین حین، ظرفین پهنای باند ترانزیت ارتباطات بین‌الملل با 4100 درصد افزایش به 4794 گیگابیت بر ثانیه و ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال کشور با 2400 درصد افزایش به 27 هزار و 601 ترابیت بر ثانیه تا پایان سال 98 رسیده بود.

​​