باندپهن

پهنای باند مصرفی اینترنت در کردستان ۴۰ برابر افزایش یافت

مدیر مخابرات منطقه کردستان گفت: پهنای باند مصرفی اینترنت استان در حال حاضر ۲۲ گیگابایت بر ثانیه بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۰ برابر افزایش یافته است.
 
آزاد حمکت روز شنبه در گفت و گو با  ایرنا اظهار داشت: از ابتدای امسال در ۱۴۰ نقطه شهری و روستایی اقدامات توسعه‌ای و ایجاد زیرساخت‌ها برای افزایش پهنای باند اینترنت در کردستان صورت گرفته است.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر ترافیک مصرفی اینترنت استان در شبانه روز ۱۴۵ ترابایت است، افزود: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ برابر افزایش نشان می‌دهد که یکی از دلایل آن استفاده دانش‌آموزان از بستر شاد و تدریس در فضای مجازی است.
 
مدیر مخابرات منطقه کردستان به فراهم بودن بستر اینترنت برای استفاده مشترکان به ویژه آموزش در فضای شاد اشاره کرد و یادآور شد: زیرساخت‌های لازم برای استفاده از بستر اینترنت در استان فراهم شده است، به طوریکه تا یکسال آینده نیازی به افزایش ظرفیت نیست.
 
حکمت اضافه کرد: تعداد STM۱(خطوط اینترنت با قابلیت انتقال دیتا با پهنای باند بالا) در سال ۹۲ و فعالیت دولت تدبیر و امید فقط چهار مورد بود که در حال حاضر این رقم به ۱۴۸ مورد رسیده و ۳۷ برابر رشد دارد.
 
در حال حاضر ۵۸۶ هزار و ۴۱۲ شماره تلفن ثابت منصوبه، ۲ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۵۹۶ خط تلفن همراه و ١٦٨ هزار و ۵۷۲ پورت اینترنت خانگی مخابرات در کردستان وجود دارد.

​​