فناوری اطلاعات

دستور روحانی برای برخورد با ماینینگ غیر مجاز

منبع: پیوست
روحانی.jpg
 
رئیس دفتر رئیس جمهوری در جمع خبرنگاران اعلام کرد حسن روحانی به وزرای اطلاعت و کشور ماموریت داده است تا موضوع استخراج غیر قانونی رمز ارز را پیگیری و با متخلفان، برخورد کنند.
 
خاموشی‌های اخیر در سطح کشور و کمبور برق که با آلودگی هوای ناشی از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها همراه شده است، اعتراضات زیادی را به دنبال داشته است. در همین حال برخی از رسانه‌ها از احتمال ارتباط کمبود برق با استخراج بیت‌کوین در کشور سخن گفته‌اند. همچنین در روزهای اخیر اعلام شد در منطقه آزاد رفسنجان، گروه توسعه سرمایه‌گذاری ایران و چین، مزرعه بزرگ استخراج بیت‌کوین راه‌اندازی کرده است. این گروه، مجوزهای لازم برای استخراج بیت‌کوین را دریافت کرده‌اند.
 
امروز (چهارشنبه) محمود واعظی، رئیس دفتر رییس جمهوری در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران درخصوص ارتباط خاموشی‌های اخیر با استخراج بیت‌کوین توسط دولت، گفت: «اینکه گفته شود که دولت بیت‌کوین را استفاده می‌کند، این اصلا یک جفا است، دولت اصلا وارد این مسائل نمی‌شود و اما اینکه در یک سال گذشته در جاهای مختلف بیت کوین استخراج می‌شده، فشار روی دولت آمد که به نوعی بتوانند این را ضابطه‌مند و قانونمند کنند و لذا دو بار در دولت مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا از وزارت صمت اجازه بگیرند و وزارت نیرو هم استفاده از آن را تایید کند.»
 
واعظی افزود: «البته امروز در دولت ادعایی هم شد که علاوه بر آنهایی که اجازه گرفتند در برخی مرغداری‌ها و جاهای مختلف از آن استفاده می‌کنند که آقای رئیس جمهور اجازه دادند وزارت اطلاعات و وزارت کشور با جدیت دنبال کنند و اگر جایی استفاده می‌شود محکم با اینها برخورد کنند چون که الان از حقی که مردم برای دمای منزل یا روشنایی خانه خود لازم دارند، اینها برای این کار، استفاده می‌کنند.»

​​