فناوری اطلاعات

رئیس سازمان فضایی ایران: درخواست یکی از بانک‌های کشور برای دریافت پروانه ماهواره سنجشی

ICTna.ir – رئیس سازمان فضایی ایران از درخواست یکی از بانک‌های کشور برای دریافت پروانه اپراتوری ماهواره سنجشی خبر داد.
 
Barari.jpg
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مرتضی براری عصر امروز در مراسم روز ملی فضایی با اعلام این خبر گفت: همزمان پروانه یک اپراتور دیگر نیز درحال تدوین است.
 
به گفته او، در لایه توسعه کسب و کارهای فضا پایه، سه گام سیاست‌گذاری در راستای حمایت از کسب و کارها با آزادسازی داده‌ها، تدوین و توسعه پلتفرم خدمات فضایی و تکمیل زنجیره تامین و پردازش فناوری فضایی برداشته شده است.
 
براری اظهار داشت: نقشه استراتژیک نقشه فضایی کشور با در نظر گرفتن چهار راهبرد تدوین شده است. چهار راهبرد شتاب‌بخشی برنامه‌های فضایی، سند توسعه هوافضا، آزادسازی داده‌ها برای ورود بخش خصوصی و مدیریت پژوهش در حوزه فناوری تدوین شد و در چهار بخش توسعه زیرساخت، تحول در اقتصاد فضا، توسعه خدمات فضاپایه، توسعه زیرساخت‌های فضاییِ و رشد ارزش افزوده بخش از جمله موارد مهم نقشه استرتاتژیک توسعه صنعت فضایی کشور به شمار می‌روند.
 
او افزود: دستیابی به سه مدار لئو، مدار خورشید آهنگ و مدار ژئو از جمله زیرساخت هایی است که تا پایان دولت دوازدهم به آن دست پیدا خواهیم کرد.
 
به گقته رئیس سازمان فضایی ایران، ماهواره‌های سنجش از دور طلوع، پارس ۱، ظفر ۲ و ماهواره‌های مخابرات فضایی ناهید ۱، ناهید ۲ و بلوک انتقال مداری سامان از جمله ماهواره‌های در صف انتظار پرتاب هستند.
 
او همچنین از بهره‌برداری از نمونه مهندسی کپسول زیستی تا پایان بهمن ماه خبر داد و گفت: نمونه پروازی آن نیز تا خرداد ماه ساخته خواهد شد.
 

​​