فناوری اطلاعات

بررسی دلایل افزایش روزافزون قیمت اتریوم

منبع: زومیت
کدام عوامل در روند صعودی بازار اتریوم تأثیرگذار هستند؟ بخش مالی غیر متمرکز (DeFi)، نهادها یا اتریوم 2.0؟
 
براساس گزارش کوین‌تلگراف، روز دوم فوریه رکورد قیمت اتریوم برای دومین ‌بار در تاریخ این رمزارز شکسته شد و به سرحد جنون‌آمیز ۱۵۰۰ دلار رسید. از آن تاریخ، قیمت این ارز دیجیتال از سرحد یادشده بالاتر مانده و اکنون در حدود ۱۷۰۰ دلار است. ETH با جهشی ۱۰٫۴۶ درصدی در یک ‌ماه، همراه‌ با بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری‌شده از ابتدای سال ۲۰۲۱، شاهد نوسان‌های بی‌مانندی بود.
 
قیمت بیت‌کوین نیز در این بازه‌ی زمانی نوسانات مثبتی تجربه کرده است؛ ولی قیمت این رمزارز تا امروز از رکورد تاریخی ۴۱,۹۴۱ دلاری آن در هشتم ژانویه عبور نکرده بود. حجم معاملات اتریوم در حال افزایش است. براساس گزارش کریپتوکمپِیر، ارائه‌دهنده‌ی آمار و داده‌های بازار، خریدوفروش اتریوم با افزایش ۳۲۰ درصدی از ماه دسامبر، در روز یازدهم ژانویه به بالاترین حد در تاریخ این رمزارز رسید.طبق داده‌های شرکت تحلیلی کریپتوکوانت، در کنار افزایش حجم معاملات، مقدار اتریوم موجود در صرافی‌های متمرکز نیز به پایین‌ترین سطح کاهش یافته است. چنین موضوعی بیانگر افزایش تقاضا برای خرید اتریوم است.
 
علاوه‌بر موارد یادشده، مبادله‌ی اتریوم با ارزهای دیجیتال دیگر کاهش یافته است که نشان می‌دهد خریداران، به ‌جای فروش رمزارز یادشده به نگه‌داری آن علاقه‌مند هستند. کی یانگ جو، مدیرعامل کریپتوکوانت، در گفت‌گو با نشریه‌ی کوین‌تلگراف گفت:
 
با توجه ‌به اینکه ذخایر اتریوم در همه‌ی صرافی‌ها رو به کاهش است، من فکر میکنم روند صعودی [قیمت آن] تا زمان توقف کاهش ذخایر ادامه خواهد داشت.
 
اتریوم از نظر تقاضا و حجم معاملات در حال نزدیک شدن به بیت‌کوین است
داده‌های جانبی نیز چشم‌انداز صعودی برای اتریوم ترسیم می‌کنند. برای مثال، براساس اطلاعات منتشرشده در پلتفرم تجزیه‌وتحلیل داده‌ی Laevitas، در تاریخ دوم فوریه هنگامی که قیمت اتریوم به رکورد ۱۵۰۰ دلار رسید، هشتاد درصد از معاملات در بازه‌ی زمانی یک‌روزه در Deribit مبتنی ‌بر سفارش خریداران بود. چنین مسئله‌ای نشانگر روند صعودی بازار است. به‌گفته‌ی بن ژو، مدیرعامل صرافی Bybit، اتریوم از نظر تقاضا و حجم معاملات در حال نزدیک ‌شدن به بیت‌کوین است. او خاطرنشان کرد:
 
در چندروز گذشته در صرافی ما، نرخ مبادلات از دلار آمریکا و تِتِر (USDT) به اتریوم، چندان متفاوت با مبادلات مشابه در حوزه‌ی بیت‌کوین نبود.
 
با افزایش روزافزون تقاضا برای اتریوم در سازمان‌ها و خرده‌فروشی‌ها، این ارز رمزنگاری‌شده عملکرد خوبی داشته است. Grayscale، بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی‌های ارزهای رمزپایه‌ی جهان، از مدتی پیش خریدوفروش برخی رمزارزهای فرعی (آلت‌کوین‌ها) همچون اتریوم را متوقف کرده بود؛ اما سرمایه‌گذاری‌ها از اوایل ژانویه از سر گرفته شد. دارایی اتریوم این شرکت در حال ‌حاضر با جهش ۲۴۰ درصدی در سه‌ماهه‌ی اخیر به ۴٫۲۵ میلیارد دلار رسیده است. جاناتان هابز، نویسنده‌ی Crypto Portfolio و مدیر سابق یک صندوق دارایی‌های دیجیتال، به کوین‌تلگراف گفت: با اینکه [تقاضا برای] بیت‌کوین متغیر بوده است، ما در بازار ارز دیجیتال، شاهد چرخشی کلی به ‌سمت رمزارزهای فرعی بوده‌ایم. اتریوم یک شاخص برای بازار آلت‌کوین‌ها است که سازمان‌ها ازطریق بنیاد امانت‌داری سرمایه‌گذاری Grayscale می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند. اتریم با ۲۰۰ میلیارد دلار ارزش بازار، آن‌چنان بزرگ است که شرکت‌ها آن را جدی بگیرند. 
 
با افزایش گرایش به سمت اتریوم، گزینه‌ها برای مشارکت سازمانی افزایش می‌یابد. امروز، معاملات آتی اتریوم در کنار بیت‌کوین به بورس کالای شیکاگو (CME) افزوده خواهد شد. هابز افزود: معاملات آتی CME، مهر تأیید دیگری برای سازمان‌ها است. من انتظار دارم با نزدیک ‌شدن رویداد هشتم فوریه، قیمت اتریوم افزایش یابد؛ اما درباره‌ی احتمال کاهش قیمت این رمزارز، در طی رویداد یا پس از آن، محتاط هستم.
 
تقاضای روبه‌رشد از طرف خرده‌فروشی‌ها و گروه‌های سازمانی را می‌توان ناشی از افزایش روزافزون فعالیت و هیاهو در مورد بخش مالی غیر متمرکز (DeFi) دانست. براساس داده‌های وب‌سایت DeFi Pulse، کل ارزش قفل‌شده در DeFi درحال افزایش و در حال ‌حاضر، تقریبا برابر ۳۵ میلیارد دلار است؛ یعنی بالاترین حد در تاریخ اتریوم. (ارزش قفل‌شده در DeFi به‌ معنی مقدار اتریومی است که کاربران برای معاملات روی بلاک‌چین این رمزارز فرستاده‌اند.)
 
حجم معاملات در صرافی‌های غیر متمرکز نیز مدام درحال افزایش است. براساس داده‌های ابزار تجزیه‌وتحلیل DeFi prime، در ژانویه ارزش حجم معاملات در صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) بیش از ۵۵ میلیارد دلار بوده است که رقمی رکوردشکن محسوب می‌شود. چندین توکنِ DeFi از جمله Aave،اUniswap و SushiSwap نیز در چند وقت اخیر، بالاترین قیمت تاریخشان را تجربه کرده‌اند.
 
توکن‌های غیر قابل ‌تعویض (NFT) از نظر فعالیت و حجم مبادلات هنوز از قافله عقب هستند؛ اما این بخش به‌خصوص در دنیای گیمینگ و هنر در حال محبوب‌تر شدن است. Hashmasks که پروژه‌ای مبتنی ‌بر NFT است، توانسته با ارائه‌ی کارت‌های جمع‌کردنی، توکن‌هایی با ارزش ۷۶۰۰ اتریوم (۱۰ میلیون دلار در زمان عرضه) بفروشد.
 
با ادامه‌ی افزایش قیمت اتریوم، ارزش سایر آلت‌کوین‌ها روند صعودی داشته است. بااین‌حال، بسیاری از این رمزارزها از جمله رقبای اتریوم مانند EOS، با اوج قیمت در گذشته فاصله‌ی زیادی دارند. براساس گزارشی از شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیرِ Outlier Ventures، سرعت توسعه در بسیاری از رقبای اتریوم کاهش یافته است؛ در نتیجه این پروژه‌های بلاک‌چین لایه‌ی یک درحال عقب ‌افتادن از اتریوم هستند. ایلیا آبوگوف، مشاور شرکت جمع‌آوری آمار DAppRadar، دراین‌باره می‌گوید:
 
با گسترش اکوسیستم اتریوم، ادغام با آن جذاب‌تر می‌شود. با افزایش روزافزون برنامه‌های غیر متمرکز (DApp)، ضریب ترکیب‌پذیری نیز بالاتر می‌رود و حجم بالای سرمایه و تعداد بیشتر توسعه‌دهندگان فعال، آن را برای تیم‌های دیگر جذاب می‌کند. حتی می‌توان مشاهده کرد که شماری از توکن‌های وابسته‌ی متفاوت دیگر به اکوسیستم اتریوم مهاجرت می‌کنند.
 
بیش از ۲٫۹ میلیون اتریوم (بیش از ۴٫۷ میلیارد دلار) روی بیکن چین اتریوم سرمایه‌گذاری و درصد پاداش‌های استیکینگ سالانه دورقمی شده است
همچنان که توسعه‌ی شبکه‌ی اتریوم 2.0 همراه ‌با سایر پروتکل‌های پرداخت لایه‌ی دو در دسترس، به‌ ثمر می‌نشیند، اتریوم کاندیدایی مناسب برای سرمایه‌گذاری بلندمدت باقی می‌ماند. این پروتکل‌ها به‌ویژه با معرفی راهکار استیکینگ که جایگزین مدل قدیمی اثبات کار (PoW) است، به اتریوم امکان می‌دهند به‌عنوان یک شبکه و بلاک‌چین مقیاس‌بندی شود.
 
استیکینگ به دارندگان اتریوم اجازه می‌دهد از اتریومی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند سود کسب کنند. تا زمان نگارش این مطلب، بیشتر از ۲٫۹ میلیون اتریوم با ارزشی بیش از ۴٫۷ میلیارد دلار روی بیکن چین (Beacon Chain) اتریوم سرمایه‌گذاری و درصد پاداش‌های استیکینگ سالانه دورقمی شده است. درحالی‌که ماینرها با روش PoW با کسب ۸۰۰ میلیون دلار در ارزهای استخراج‌شده در سطح جان، از نظر درآمد در این ماه رکورد شکستند، به ‌نظر می‌رسد تکنیک استیکینگ روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود.
 
هرچه رمزارزهای بیشتری درون کیف پول صرافی برای استیکینگ قفل می‌شود، موجودی در دسترس اتریوم به‌طرز چشم‌گیری کاهش می‌یابد. این رخداد روی قیمت رمزارز یادشده تأثیر مثبت دارد. به‌گفته‌ی ژو، ترکیب تمامی این عوامل، در کوتاه‌مدت و بلندمدت آینده‌ای درخشان برای اتریوم رقم می‌زند. او می‌گوید:
 
سرمایه‌گذاری روبه‌رشد روی اتریوم 2.0 و قفل ‌بودن آن در DeFi، افزایش فعالیت کاربران و ازسرگیری صندوق سرمایه‌گذاری اتریوم Greyscale، باعث افزایش ارزش اتریوم به سطحی کاملا جدید شده و برخلاف روند صعودی بازار از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸، گام‌های این رمزارز اکنون استوارتر است.
 
برخی افراد متذکر می‌شوند که با افزایش قیمت اتریوم، آلت‌کوین‌های دیگر نیز رشد می‌کنند. در این صورت، ممکن است روند صعودی بازار اتریوم روی تمامی ارزهای رمزپایه، به‌ویژه پروژه‌هایی که روی بلک‌چین اتریوم قرار دارند تأثیری شبکه‌ای داشته باشد. اما آبوگوف انتظار دارد که قیمت برخی از رمزارزها رشد نکند. او می‌گوید:
 
بلاک‌چین‌هایی که نتوانسته‌اند  اکوسیستم پرورش بدهند، به‌سختی می‌توانند جوامع توسعه‌دهندگان را حفظ کنند؛ زیرا مزایا برای این تیم‌ها در آن شبکه‌های کوچک‌تر کمتر خواهد بود.

​​