فناوری اطلاعات

خدمات ابری گوگل سال گذشته 5.6 میلیارد دلار ضرر کرد

منبع: همکاران سیستم
شرکت گوگل به سرمایه گذاری خود در بخش خدمات رایانش ابری خود همچنان ادامه می‌دهد و در حالی که فرآیند افزایش درآمدهای گوگل در این بخش سرعت گرفته است، میزان ضرر و زیان مالی در این زیرمجموعه غول اینترنتی جهان هم قابل ملاحظه است.
امروز برای نخستین بار گوگل میزان درآمدها و ضررهای عملیاتی خود برای زیرمجموعه توسعه دهنده خدمات رایانش ابری را منتشر کرد. در این گزارش گفته شد خدمات پردازش ابری Cloud گوگل در سال مالی 2020 که در تاریخ 31 دسامبر به اتمام رسید 5.6 میلیارد دلار ضرر کرده است که این اتفاق همزمان با کسب درآمد 13 میلیارد دلاری صورت گرفته است.
در حالی که این ممکن است این اتفاق در نگاه اول اندکی وخیم به نظر برسد، ولی روش‌های مختلف برای بررسی این مسئله وجود دارد. از یک طرف ضررهای مرکز توسعه دهنده خدمات رایانش ابری گوگل در حال افزایش است و بر‌اساس گزارش‌های موجود ضررهای مالی این بخش در سال 2018 میلادی 4.3 میلیارد دلار و در سال 2019 نیز 4.6 میلیارد دلار بوده است. از طرف دیگر درآمدهای این واحد با سرعت قابل ملاحظه افزایش می‌یابد و در حالی که گوگل در سال 2018 میلادی موفق شده بود از این واحد خود درآمد 5.8 میلیارد دلاری به دست آورد، این رقم در سال 2019 میلادی از 8.9 میلیارد دلار هم فراتر رفت. آنچه که در این زمینه واضح به نظر می‌‌رسد این است که گوگل به صورت گسترده در این حوزه سرمایه گذاری می‌کند.
 

​​