تلفن همراه

رئیس سازمان تنظیم مقررات: 5G ادامه شبکه‌های تلفن همراه و ثابت نیست

 
Hossein-Falah.jpg
 
ICTna.ir - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: 5G ادامه شبکه‌های تلفن همراه و ثابت نیست بلکه اکوسیستم جدیدی است که قرار است فضای ارتباطی دنیا را عوض کند.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، حسین فلاح جوشقانی در نشست 5G و بن‌بست توسعه زیرساخت‌های ثابت در دومین روز از نمایشگاه اینترنت اشیاء با بیان این مطلب گفت: فناوری نسل پنجم بر اصل تعامل، تعادل و همکاری هم در حوزه‌های رقابتی و هم در حوزه‌های سیاست‌گذاری.تاکید دارد.
 
او اظهار داشت: برای توسعه فناوری 5G رقبا باید بتوانند با هم تعامل کرده، سرمایه‌گذاری مشترک کنند و از زیرساخت مشترک استفاده کنند.
 
به گفته او، برای توسعه نسل پنجم فناوری‌های تلفن همراه هنر این است با تکنولوژی‌های موجود و آینده به صورت مقرون به صرفه سرمایه‌گذاری کرده و توسعه دهیم.
 
فلاح گفت: در حوزه ارتباطات ثابت ADSL نهایت توسعه سرعت کمتر از ۲۰ مگ است که قابل رقابت با FWA نیست و مردم هم از کیفیت خدمات بسیار ناراضی هستند.
 
او با تاکید بر اینکه در حوزه ارتباطات ثابت وضعیت مناسبی نداریم و در فناوری 5G هم فقط بحث مهاجرت از نسل دوم و سوم به نسل پنجم نیست، تصریح کرد: در 5G بر همگرایی ارتباطات ثابت و موبایل تاکید شده است و باید توسعه‌یافتگی متوازن در هر دو حوزه اتفاق بیفتد.
 
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: باید ذهنیت همه ما در مجموعه حاکمیت آماده باشد و بدانیم که باندپهن یک اصل مهم در توسعه کشور است.
 
فلاح جوشقانی تصریح کرد: کرونا با وجود همه مشکلاتش توانست طرز فکرها را تغییر دهد و اکنون باند پهن مطالبه مردم است و اینکه می‌گویند سرمایه‌گذاری در حوزه ثابت مقرون به صرفه نیست، اینطور نیست و بازگشت سرمایه سریعی هم دارد.
 
او درخصوص تصویب تعرفه‌های خدمات ارتباطی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نیز گفت: نه در حوزه FWA و نه در حوزه‌های جدید تعرفه‌گذاری صورت نمی‌گیرد. آنچه در بازار کنترل می‌کنیم مربوط به اپراتورهای غالب است که اگر رها کنیم به مردم ظلم می‌شود که در این مورد هم تعرفه‌ها سقف و کف دارند.
 
به گفته فلاح، در بحث تعرفه، صرفا بحث دستوری بودن آن نیست بلکه باید امکان پرداخت آنها از ظرف مردم هم فراهم باشد که براساس سیاست‌های شورای عای فضای مجازی هزینه‌های ICT نباید در سبد خانوار بیش از دو درصد باشد.
 
او با اشاره به اینکه سیاست رگولاتوری کاهش تعرفه‌هاست، گفت: در همین راستا امسال تعرفه پهنای باند را 25 درصد کاهش دادیم که به هزینه‌های اپراتورها کمک کنیم و از آنجایی که شرکت مخابرات ایران بابت پایین بودن تعرفه‌ها گلایه دارد، برای بررسی تعرفه‌های آنها اعلام آمادگی کرده‌ایم و دو هفته پیش پیشنهادات تعرفه‌ای مخابرات را دریافت کردیم.

​​