فناوری اطلاعات

۲۰ پسورد بدی که در سال ۲۰۲۰ میلادی سر از وب تاریک درآورده‌اند

منبع: مهر
 
 
تحلیلی از وب تاریک ۲۰ مورد از شایع ترین پسوردهای سرقت شده در ۲۰۲۰ میلادی را نشان می دهد. این موارد شامل اعداد و حروف و متوالی یا به کار گرفتن نام و تاریخ تولد در پسورد است.
 
 به نقل از هافینگتون پست، یک شرکت رصد وب تاریک به نام «آی دی‌ای جنت» (ID Agent) شایع‌ترین پسوردهای سرقت شده در وب تاریک در سال ۲۰۲۰ را فاش کرده است.«آی دی‌ای جنت» زیرمجموعه شرکت نرم افزار رایانه‌ای «کاسیا»(Kaseya) است.
 
این رمزها براساس اسکن ۳ میلیون پسورد اعلام شده‌اند.
 
«مایک پوگلیا» استراتژیست ارشد کاسیا در این باره می‌گوید: فقط می‌توان از طریق مرورگرهای خاصی که کاربران را ناشناس نگه می‌دارد، به وب تاریک دسترسی یافت. مجرمان سایبری از وب تاریک برای مقاصد غیرقانونی از جمله فروش اطلاعات سرقت شده، استفاده می‌کنند.
 
براساس ۲۵۰ پسورد شایع کشف شده در وب تاریک، مهم‌ترین دسته پسوردهای سرقت شده شامل ارقام متوالی، نام‌ها، ارجاعات ورزشی، افراد یا کاراکترهای مشهور است. ۵۹ درصد مردم آمریکا از نام یا تاریخ تولد در پسوردهایشان استفاده می‌کنند. ۳۳ درصد مردم این کشور نام حیوان خانگی و ۲۲ درصد نام خود را در پسورد به کار می‌برند. همچنین هر کاربر معمولی پسوردهای بد خود را ۱۴ بار استفاده می‌کند.
 
به هرحال ۲۰ پسورد بدی که در سال ۲۰۲۰ میلادی به راحتی سر از وب تاریک درآورده‌اند، عبارتند از:
 
۱- ۱۲۳۴۵۶
 
۲- pasword
 
۳- ۱۲۳۴۵۶۷۸
 
۴- ۱۲۳۴۱۲۳۴
 
۵- ۱asdasdasdasd
 
۶- Qwetry۱۲۳
 
۷- Pasword۱
 
۸- ۱۲۳۴۵۶۷۸۹
 
۹- Qwetry۱
 
۱۰- ۱۲۳۴۵۶۷۸secret:
 
۱۱- Abc۱۲۳
 
۱۲- ۱۱۱۱۱۱
 
۱۳- statfor
 
۱۴- lemonshine
 
۱۵-sunshine
 
۱۶- ۱۲۳۱۲۳۱۲۳
 
۱۷- ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰
 
۱۸- Pasword۱۲۳
 
۱۹- ۱۲۳۱۲۳
 
۲۰- ۱۲۳۴۵۶۷
 
همچنین این تحلیل شایع‌ترین کلمات استفاده شده در گروه‌های مختلف پسورد را بررسی کرده است. به عنوان مثال بررسی مذکور نشان داد «maggie» شایع‌ترین نام استفاده شده میان ۲۵۰ پسورد کشف شده در وب تاریک است. طرفداران ورزش ممکن است واژه «بیس بال» را در پسورد خود بگنجانند. همچنین نیویورک شایع‌ترین شهر و کوکی شایع‌ترین نام غذایی است که در پسوردها به کار می‌روند.

​​