فناوری اطلاعات

آمریکا سه شهروند کره‌شمالی را به اتهام هک و سرقت ۱.۳ میلیارد دلار تحت تعقیب قرار داد

وزارت دادگستری آمریکا سه نفر را «ماموران اطلاعاتی» کره‌شمالی خوانده و مدعی شده آنها بزرگترین شرکت‌ها و نهادهای آمریکایی را هدف قرار داده و بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار سرقت کرده‌اند.
 
این سه نفر که بازداشت نشده‌اند، متهم‌اند که علاوه بر هک کردن و ارسال بدافزار، در پروژه استخراج پول‌های الکترونیکی فعالیت داشته‌اند و از همین طریق این درآمد نجومی را نصیب کره‌شمالی کرده‌اند.
 
دادستانی آمریکا همچنین یک شهروند آمریکایی-کانادایی خود را هم به اتهام پولشویی در جریان این پرونده تحت تعقیب قرار داده است.
 
این سه نفر که نام آنها کیم ایل، پارک جین هیوک و جون چانگ هیوک گزارش شده همچنین در جریان هک بزرگ سیستم درمانی بریتانیا در سال ۲۰۱۷ متهمان اصلی معرفی شده‌اند.
 
جان دیمرز، معاون دادستان کل آمریکا در زمینه امنیت ملی، روز چهارشنبه، ۱۷ فوریه، همزمان با اعلام جرم علیه این سه نفر مدعی شد کره‌شمالی به یک «سندیکای تبه‌کاری با پرچم این کشور» بدل شده است.
 
آمریکا دو سال پیش علیه یکی از متهمان، پارک جین هیوک، در ارتباط با هک کردن شرکت سونی در سال ۲۰۱۴ هم اعلام جرم کرده بود.
 
کلاهبرداری بانکی و اینترنتی به همراه نقشه‌چینی و توطئه برای جرایم انتقال بانکی پول، از اتهام‌های کیم ایل، پارک جین هیوک و جون چانگ هیوک اعلام شده است.
 
وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید این سه نفر در استخدام نهاد اطلاعاتی ارتش کره‌شمالی هستند.
 
آقای دیمرز روز چهارشنبه، ۱۷ فوریه، گفت: «عناصر کره‌شمالی از کیبورد کامپیوتر به جای سلاح استفاده می‌کنند و مشغول به خالی کردن کیف پول الکترونیکی نهادها و افراد هستند. اینها قهارترین سارقان بانکی جهان هستند.»
 
آن طور که گمان می‌رود هر سه نفر در داخل خاک کره‌شمالی حضور دارند و انتظار نمی‌رود آمریکا بتواند به ارجاع آنها برای محاکمه در داخل خاک آمریکا امید ببندد.
 
همزمان آمریکا یک مرد ۳۷ ساله که شهروندی آمریکا و کانادا را دارد به اتهام پولشویی تحت تعقیب قرار داده است.
 
روز چهارشنبه، رسانه‌های کانادایی اعلام کردند که قالب العمری که در حومه تورنتو بازداشت شده بود، اتهام‌های خود را پذیرفته است.

​​