رگولاتوری

رئیس پژوهشگاه ارتباطات: باید تغییر مدل رگولاتوری بطور جدی در دستور کار قرار بگیرد

ICTna.ir – رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس مطالعات صورت گرفته به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیشنهاد کردیه‌ایم مدل رگولاتوری ICT کشور باید به طور جدی به مدل تلفیقی رگولاتوری تغییر یابد.
 
Yazdaniyan.png
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، وحید یزدانیان صبح امروز در نشست خبری آنلاین به مناسبت 50 سالگی تاسیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: براساس مطالعاتی که درخصوص مدل‌های مختلف رگولاتوری در دنیا انجام دادیم، فعالیت رگولاتوری‌ها از مدل عمومی به مدل افقی تغییر یافته است و نیاز است به طور جدی مدل تلفیقی رگولاتوری در ایران پیاده‌سازی شده و مدل فعلی عوض شود.
 
او با اشاره به اینکه در هر حوزه موبایل و ثابت یکسری ملاحظات جداگانه وجود دارند، اظهار داشت: ما پیشنهاد تشکیل رگولاتوری FMC را ارایه دادیم و گریزی از آن نیست.
 
به گفته یزدانیان، براساس مطالعات صورت گرفته مشخص شد، در کشور در بخش‌های زیرساخت، VoD، پلتفرم و محتوا رگولاتوری‌های مجزا داریم واگر کسی بخواهد زنجیره‌ای از جریان داده تشکیل دهد، باید با چند رگولاتور مواجهه داشته باشد در صورتی که باید یک رگولاتوری واحد و تلفیقی داشته باشیم.
 
او اظهار داشت: درحال حاضر به صورت عمودی برای هر موضوعی رگولاتوری مجزایی داریم و باید رگولاتوری افقی به صورت کلان تشکیل شود و رگولاتورهای بخشی در یک مدلی با هم متصل شوند.
 
یزدانیان افزود: فضای سایبری اقتضائات رگولاتوری خاص خود را می‌طلبد و روی سرویس‌های جدیدی که ارایه می‌شود، به مدل رگولاتوری جدید نیاز داریم. بر همین اساس، طبق بررسی‌های انجام شده، پیشنهادات تغییر در رگولاتوری به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارایه شده است.
 
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین از تبدیل پژوهشکده مطالعات راهبردی حوزه ICT به مرکز خبر داد و گفت: پژوهشکده باید اعضای هیات علمی داشته باشد ولی از آنجایی که دنبال مطالعات عملیاتی هستیم، آن را به مرکز تبدیل کردیم که تمرکز آن روی فعالیت‌های صرفا علمی نباشد و کاربردی باشد.
 
او افزود: همچنین دیگر نیازی به ادامه فعالیت دانشکده مخابرات نبود و بحث آموزش اقتصاد دیجیتال به صورت یک مرکز در ذیل فعالیت‌های پژوهشگاه تدوین شده است.
 
به گفته یزدانیان، موضوع AI نیز آنقدر مهم است که یک مرکز به آن اختصاص داده شده تا مسایل و موضوعات مربوط به آن به صورت مستقل پیگیری شود.
 
او گفت: اطلاع‌رسانی درباره AI در کشور ناقص است و زیرساخت داده‌ای و زیرساخت پردازشی آن باید در کشور فراهم شود. از همین رو نیاز بود یک بدنه‌ای به صورت مستقل آن را پیگیری کند. AI در کشور مغفول مانده و در بخش خصوصی هم استفاده از آن چشمگیر نیست.
 
یزدانیان افزود: دستگاه‌هایی که سرویس می‌دهند با استفاده از تحیل داده‌ها می‌توانند اقدامات موثرتری انجام دهد. درحالیکه آگاهی دستگاه‌های دولتی در این زمینه کم است و با دستگاه‌های دولتی برای ارایه خدمات هوش مصنوعی مکاتبه کردیم تا اعلام نیاز کنند.
 
به گفته او، در زمینه هوش مصنوعی با کمبود دیتا ست‌ها مواجه هستیم و داده‌ها ناشناس می‌مانند و دسته‌بندی و شناسایی نمی‌شوند. در همین راستا طی توافقی با رگولاتوری، درحال انتقال داده‌ها به پژوهشگاه ارتباطات هستیم تا داده‌های بدون نام اپراتوری به صورت گسترده قابل استفاده شوند و AI کمک زیادی در این زمینه خواهد کرد.
 
رئیس پژوهشگاه ارتباطات تصریح کرد: در حوزه هوش مصنوعی پروژه «ذائقه سنجی» با عنوان «ذکاوت» در دستور کار قرار دارد که براساس آن داده‌ها و شبکه‌های اجتماعی را تحلیل و موضوعاتی که در شبکه‌های اجتماعی داغ می‌شوند را بررسی می‌کنیم و در تحلیل ذائقه‌سنجی از AI برای تحلیل‌های بیگ دیتا استفاده می‌کنیم.
 
او اظهار داشت: در یک چشم‌انداز ده ساله قادر به تولید خودروی کاملا خودران خواهیم شد. در همین راستا گام نخست را با سایپا برداشتیم. سایپا اعلام کرد برای الکترونیکی کردن برخی ماژول‌ها به کمک پژوهشگاه نیا زدارد و در نهایت طراحی و پک کردن یکسری از ماژول‌ها به ما واگذار شده است.
 
یزدانیان همچنین از راه‌اندازی 5G Testbed در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: مطالعات 6G نیز از اوایل سال آینده در دستور کار قرار خواهد گرفت.

​​