فناوری اطلاعات

گوگل یک محقق هوش مصنوعی دیگر را اخراج کرد

منبع: مهر
 
 
گوگل دومین محقق هوش مصنوعی خود را به دلیل خارج کردن اسناد تجاری حساس از شرکت اخراج کرده است. وی به مدت دو سال یکی از مدیران بخش تیم اخلاق در هوش مصنوعی گوگل بود.
 
به نقل از رویترز، روز گذشته شرکت گوگل یکی از متخصصان خود به نام «مارگارت میچل» را اخراج کرد. این در حالی است که در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی تیمنیت گبرو یکی دیگر از محققان اخلاق در هوش مصنوعی گوگل نیز اخراج شده بود.
 
گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرد میچل با انتقال فایل‌های الکترونیک به خارج از شرکت، قوانین عملکرد و امنیتی شرکت را نقض کرده است. این کارشناس نیز در توئیتر از اخراج خود خبر داد اما به درخواست رویترز برای اظهار نظر در این باره پاسخی نداده است.
 
پس از اخراج گبرو بخش اخلاق در هوش مصنوعی گوگل به شدت تحت نظر است. گبرو در تحقیقات خود به وجود تبعیض در سیستم‌های شناسایی صورت اشاره کرده بود و هزاران نفر از کارمندان گوگل به اخراج او اعتراض کردند.
 
او و میچل خواهان استخدام نیروهای انسانی با پس زمینه قومیتی و جنسیتی متنوع‌تر بودند. همچنین آنها نسبت به سانسور تحقیقاتی اظهار نگرانی کرده بودند که انتقاد از محصولات گوگل را در بر داشت.
 
این دو محقق حدود ۲ سال مدیریت بخش تیم اخلاق در هوش مصنوعی گوگل را برعهده داشتند.
 
گوگل اعلام کرد پس از توصیه‌های یک کمیته بررسی تصمیم به اخراج میچل گرفته است. طبق تحقیقات انجام شده، تخلفات این محقق هوش مصنوعی شامل خارج کردن اسناد محرمانه تجاری و اطلاعات خصوصی سایر کارکنان است.

​​