رسانه‌های اجتماعی

آذری‌جهرمی: فوتبال را سیاسی نکنید/از توهین استقلالی‌ها ناراحت نمی‌شوم

منبع: ایرنا
 
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فوتبال محل کُری خواندن و عرصه رقابت و هیجان است. ورود جریانات سیاسی فوتبال را تضعیف می کند و به نظر من نباید این رشته را سیاسی کرد.
 
 پس از قهرمانی پرسپولیس در نیم فصل اول و پیروزی پنج بر صفر سرخپوشان برابر گل‌گهر،   «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه شخصی خود در اینستاگرام مطلبی را منتشر کرد که با حواشی زیاد و البته انتقاداتی از سوی هوادران استقلال همراه بود.
 
این موضوع موجب شد تا وی امروز (شنبه) در یک برنامه رادیوی گفت‌وگویی را در مورد این مساله انجام دهد که در زیر می‌خوانید.
 
شما یک وزیر جوان هستید. آیا این رفتار در مقام یک وزیر منطقی است؟
 
کُری‌خوانی در فوتبال هم ربطی به وزیر و غیر وزیر ندارد.   پاسخ کُری، کُری است.   یک وزیر از صبح تا شب در لباس وزیر نیست.   من در بخش ارتباطات و فناوری ارتباطات وزیر هستم و در سایر موارد یک شهروند. در حوزه ورزش هم  می‌توانم اظهار نظر کنم. این تفکر پیرمردانه را بگذارید کنار. یعنی چه که اظهار نظر نکنم؟ شما یک فردی را نمی‌توانید پیدا کنید که در مورد باشگاه‌ها نظری نداشته باشد. خود شما، مجریان، گزارشگران و مسوولان نظر دارند اما می‌گویند ما مطرح نمی‌کنیم. من نظر ورزشی خودم را در کمال احترام گفتم و حرف ویژه‌ای نزدم. من یک کُری خواندم. جوانی به تفکر است.
 
یک توییت و یک مطلب در فضای مجازی از سوی یک وزیر ممکن است فضا را بر هم بریزد؟
 
طرفداران کُری می‌خوانند. کجای کشور بر هم ریخته است؟ چرا شما اینگونه مطرح می‌کنید؟
 
شما از دیشب هواداران استقلال را رصد کردید که چه صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند؟
 
کُری می‌خوانند دیگر. فحشش را به من می‌دهند شما ناراحت هستید.
 
شما به هر حال در این جامعه الگو هستید.
 
الگو بودن چه ربطی به این مسائل دارد. من حرفم را به صورت مودبانه و محترمانه مطرح کردم.
 
شاید دو قطبی کردن مسائل در سیاست منطقی باشد. اما این دو قطبی کردن مسائل در ورزش منطقی است؟
 
اصل و اساس ورزش دو قطبی است. حال آدم بد می‌شد که چند سال ۲ تیم با هم بازی می‌کردند و مسابقاتشان با تساوی به پایان می‌رسید. فوتبال محل کُری خواندن است. فوتبال عرصه رقابت و هیجان است. این جریانات سیاسی وارد این ورزش می‌شوند که فوتبال را تضعیف می‌کنند. می‌آیند و می‌گویند وحدت داشته باشید و این حرف‌ها. این دو تیم با یکدیگر رقیب هستند. همواره رقیب ماندند. همواره هم جذابیت و هیجان در رقابت این ۲ تیم وجود دارد.
 
کُری‌خوانی کار افکار عمومی است و کار شما نباید باشد.
 
من یک شهروند هستم و حق دارم و دوست دارم کُری بخوانم.
 
حرف شما به هر حال تاثیرگذار است.
 
حرف من تاثیر می‌گذارد اما حرف فرد دیگری هم ممکن است تاثیرگذار باشد. یک فرد دیگر هم دیشب به من بد و بیراه گفت. یک نفر هم حرف منطقی زد. کجای این مسائل ایراد دارد. چرا همه چیز را فقط سیاه و سفید می‌بینیم؟ شما مگر در شبکه خودتان کُری نمی‌خوانید؟
 
اما ما در شبکه خودمان کُری نمی‌خوانیم.
 
بیایید و در شبکه خودتان هر چه خلق‌الله علیه من کُری خواندند را منتشر کنید. من ناراحت نمی‌شوم.
 
رهبر انقلاب فرمودند که امورات را به جوان‌ها محول کنید.
 
درست است. اگر ورزش را بدست جوان‌ها بسپارید،  این دو تیم هیجان را می‌توانند به ورزش بدهند. برای مثال امروز استقلال در عرصه مدیریتی هشتش گرو نهش نباشد. این موضوع به این خاطر است که هیجان ایجاد نمی‌کنید. به همین خاطر هوادار برای آن هزینه نمی‌کند. امیدوارم انجام دهد.
 
الان شما را متهم کردند که مشکلات پرسپولیس را شما حل می‌کنید.
 
سند آنها کجاست؟
 
اما ما نمی‌آییم و در رسانه ملی کُری‌خوانی کنیم.
 
آیا طرفداران پرسپولیس جزوی از مردم هستند یا خیر؟ شما ملی بودن را چطور معنا می‌کنید؟ مردم ۵۰ درصدشان پرسپولیسی هستند ۵۰ درصد دیگر استقلالی. چه ایرادی دارد شما در روزی که پرسپولیس برنده شده بیایید و کُری بخوانید؟
 
آیا شما فکر نمی‌کنید با این حرف، خودتان را از ۵۰ درصد مردم جدا کردید؟
 
اشکالی ندارد. من نظر ورزشی دارم و نظر من با ۵۰ درصد دیگر در فوتبال متفاوت است. چرا شما  فکر می‌کنید همه باید حرفی که من می‌زنم را قبول کنند؟ من نظرم روی پرسپولیس است و آمدم و نظرم را گفتم.
 
اما ممکن است نظر شما به عنوان وزیر آسیب برساند؟
 
چه آسیبی؟ کُری در فوتبال قشنگ است.
 
ممکن است این کُری‌خوانی‌ها را به دولت منتسب کنند و بگویند که دولت آقای روحانی پرسپولیسی است.
 
در دولت آدم‌های بزرگ‌تر از وزیر هم هستند که استقلالی باشند. چه ایرادی دارد؟ آنها استقلالی هستند و از تیمشان حمایت هم می‌کنند. بیاییم راستش را بگوییم. استقلال و پرسپولیس بیایند و در سه یا چهار سال اخیر منابع درآمدی خود را رسانه‌ای کنند. ببینند کدامشان از دولت پول بیشتر یا کمتری گرفتند و هزینه کرد آنها چه بوده است. چرا این حرف را می‌زنید که دولت استقلالی یا پرسپولیسی است؟ پرسپولیس کمتر از استقلال پول نگرفته و استقلال هم کمتر از پرسپولیس پول نگرفته. چه «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان و چه وزارت ارتباطات اگر کمکی کردند یک ریال بین دو باشگاه تفاوتی وجود نداشته است. همه آنچه تیم‌ها گرفتند روشن و شفاف است.  
 
خیلی از هواداران معتقدند آنچه شما می گویید کُری نیست. بلکه حمله همه جانبه است.
 
این  کاریزمای شخصی است. استقلالی‌ها هم یک نفر را بیاورند که حمله همه جانبه کند. چه اشکالی دارد. فضای فوتبال را سیاسی نکنید. من یک نظر  شخصی و هواداری دارم و آن را عنوان می‌کنم. اگر هر تیمی جایگاه ملی دارند از آنها حمایت می‌کنیم. ما  استقلالی‌ها را هم دوست داریم. این فضای فوتبال است و  این فضای رفاقت و هیجان است. در خانه ما از ۲ پسر من یکی از آنها استقلالی است. از ۶ برادر من ۵ پرسپولیسی هستیم و یکی از آنها استقلالی است. ما در جمع خانوادگی هم کُری می‌خوانیم.
 
آیا از همین کُری‌هایی که منتشر کردید هم در خانه می‌خوانید؟
 
بله شاید هم بدتر. مگر اشکالی دارد.
 
اگر همین قشر با شما کُری بخوانند شما ناراحت نمی‌شوید؟
 
خیر. مگر تا الان نخواندند؟
 
برخی کُری‌ها از شان خارج شده بود. آنها نیز شما را ناراحت نمی‌کند؟
 
این به من که باز نمی‌گردد. حالا بگذارید فضا باز باشد. تخلیه انرژی کنند. شاید برخی از عملکرد تیمشان ناراحت باشند و می‌خواهند به ما بد و بیراه بگویند. بگذارید بخوانند.
 
الان هواداران تیم دیگر پیام دادند که شما باید از آنها عذرخواهی کنید؟
 
برای چه عذرخواهی کنم؟ مگر چه کار کردم؟ مگر به آنها توهین کردم؟
 
شما در صفحه شخصی تان گفتید که «گل‌گهر پنج گل خورده و اگر ۶ گل می‌خورد می‌شد استقلال».
 
مگر تاریخ را من رقم زدم. آنها هم کُری  بخوانند و بگویند ما ۶ گل نخوردیم و پنج و یا چهار گل خوردیم. مگر آنها کُری نمی‌خوانند و نمی‌گویند ستاره داریم. «اسماعیل خلیل‌زاده»  نوشته بود که آقای وزیر آرزوهای شما خاطرات ما است. مگر من ناراحت شدم. یکی به من زنگ زد که می‌خواهد مطلبی را منتشر کند. من هم گفتم که هر چه دوست دارید منتشر کنید. هیچ اشکالی  در اظهار نظر وجود ندارد. فقط توهین نکنید. اما من از توهین‌های آنها هم ناراحت نمی‌شوم. «مهدی فنونی‌زاده» هم مطلب گذاشته بود اما من چندین بار در کنار او فوتبال بازی کردم و با هم رفیق هستیم. فضای ورزش فضای هیجان است و با فرمت خودش با آن برخورد کنید.

​​