فناوری اطلاعات

نماینده مجلس نسبت به هدایت سرمایه مردم به سمت خرید رمزارز خارجی هشدار داد

منبع: پیوست
 
رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در نامه‌هایی جداگانه به رئیس جمهوری، وزرای اطلاعات، اقتصاد، صمت و رئیس‌کل بانک مرکزی نسبت به هدایت سرمایه مردم به سمت معاملات رمزارزهای خارجی هشدار داد. به اعتقاد توانگر  خرید ریالی رمزارزها از درگاه‌های پرداخت داخلی زمینه شکل‌گیری پرونده‌ای بزرگتر از پرونده سکه ثامن ایجاد می‌کند.
 
مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در توییت خود با  اعلام خبر ارسال نامه به رئیس جمهوری و وزرا آورده است که : «درنامه‌ای به رئیس جمهوری و وزرا هشدار دادم که با خرید ریالی رمزارزها از درگاه‌های پرداخت داخلی زمینه شکل‌گیری پرونده‌ای بزرگتر از سکه ثامن فراهم شده است و باید اقدامات لازم برای شناسایی مسیرهای خرید ارزی بیت‌کوین برای جلوگیری از ضربه شدید به اقتصاد کشور و بازار انجام شود.»
 
در این نامه هم توانگر با اعلام اینکه بعد از مدیریت مساله‌دار دولت در بازار سرمایه، بسیاری از لیدرهای ناصالح سرمایه مردم در فضای مجازی، نسبت به تشویق مردم به خرید رمزارزهای خارجی به خصوص بیت‌کوین اقدام کرده‌اند، نوشته است: «اکنون جستجوی کلمات مربوطه در فضای مجازی از جستجوی کلمه بورس پیش گرفته است. این یعنی عده‌ای ناآشنا و ناآگاه در جستجوی راهی برای ورد به حوزه هستند.»
 
 
به گفته رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس خرید بیت‌کوین از طریق درگاه‌های پرداخت داخلی می‌تواند پرونده سکه ثامن را تکرار کند
در ادامه این نامه آمده که علاوه براینکه این موضوع احتمالا به تشدید خرید غیررسمی ارز برای این منظور منجر می‌شود. متاسفانه خرید ریالی رمز ارز از درگاه‌های پرداخت داخلی نیز در حال انجام است و به احتمال فراوان مساله‌ای شبیه به سکه ثامن در این موضوع، به صورت شدیدتر قابل تکرار است.
 
این نماینده مجلس در شرایطی نسبت به خرید ریالی رمزارز از سوی درگاه‌های داخلی ابراز نگرانی کرده است که هیچ ممنوعیت مبنی بر خرید رمزارز در قوانین کشور وجود ندارد. هر چند هنوز به صورت رسمی صرافی‌های رمزارزی نیز موفق به دریافت مجوز فعالیت نشده‌اند اما با توجه به فعالیت‌هایی که طی سال‌های گذشته در این زمینه انجام شده و با توجه به اینکه رئیس کل بانک‌مرکزی نیز چندی پیش خبر از برنامه‌ریزی برای عرضه پول دیجیتال کرد به نظر می‌رسد به صورت کلی این نوع معاملات در کشور پذیرفته شده است.
 
او همچنین در ادامه این نامه اقداماتی که دولت باید برای جلوگیری از خرید بیت‌کوین کند را ذکر کرده است: «دولت لازم است اول درگاه‌های پرداخت مشکوک به این مبادلات را هرچه سریع‌تر مسدود کند و دوم اقدامات لازم برای شناسایی مسیرهای خرید ارزی بیت‌کوین و تبلیغ‌کنندگان در فضای مجازی را انجام دهد و اجازه ندهند این موضوع باعث ضربه شدید به اقتصاد کشور و بازار سرمایه شود.»
 
توانگر همچنین از دولت درخواست کرده تا اقدامات لازم در این مورد به کمیته اقتصاد دیجتال مجلس اطلاع داده شود تا لازم نباشد اقدامات نظارتی بعدی در پیگیری‌های ماجرا انجام شود.

​​