فناوری اطلاعات

از اعضای شورای عالی تمبر قدردانی شد/ تمبر به چرخه پستی کشور بازمی‌گردد

چهارشنبه بعد از ظهر آخرین جلسه شورای تمبر در سال جاری با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل و از اعضای شورای عالی تمبر قدردانی شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات، این جلسه با حضور آذری جهرمی و تمامی اعضای شورای عالی تمبر برگزار شد. در این جلسه سیدجمال هادیان طبائى زواره، رئیس شورای عالی تمبر؛ رمضانعلی سبحانی فر، مدیرعامل شرکت ملی پست و نمایندگان وزارتخانه های امور خارجه، اقتصاد و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده سازمان تبلیغات اسلامی و نماینده مجموعه داران تمبر نیز حاضر بودند. 
بر اساس این گزارش در این جلسه، وزیر ارتباطات ضمن قدردانی از تک تک اعضای شورای تمبر و همچنین تقدیر از خدمات رئیس سابق شورا، گفت: تمبر میراث شرکت ملی پست است که باید نقش آن در پست زنده و تجدید شود و به چرخه پست کشور برگردد.
آذری جهرمی ادامه داد: تمبر علاوه بر آنکه نمادی فرهنگی است بلکه بازگشت آن به چرخه پست نشانه تغییر و رشد در شرکت ملی پست است و این نماد باید به زندگی مردم بازگردد و همراه با سایر نمادهای پست برای مردم معنادار شود.
وی درباره اهمیت توجه به دستاوردهای فرهنگی و هنری و علمی و پدیدآورندگان آن در طراحی و انتشار تمبر گفت: تا کنون به بزرگداشت رویدادها و بزرگان فرهنگ و هنر و علم در تمبر کمتر توجه شده است و از این پس درخواست من از شورای تمبر آن است که این موارد را در دستور کار خودش قرار دهد.
وزیر ارتباطات درباره ساماندهی وضعیت انتشار تمبر در کشور، با تشبیه تمبر اختصاصی به مدرک پولی افزود: ما نباید با چاپ و رونمایی از تمبرهای اختصاصی اعتبار فرهنگی خودمان را بفروشیم بلکه باید با طراحی سایت و تدوین دستورالعمل ویژه ای قبول درخواست تمبرهای اختصاصی قاعده مند شود.
آذری جهرمی ادامه داد: تمبر باید به چرخه پستی کشور بازگردد اما این بدین معنا نیست که از فناوری های روز عقب نشینی کنیم بلکه تمبر باید به عنوان یک افزونه به روی محصولات پستی برگردد و نقش خودش را به عنوان سفیر فرهنگی ایفا کند. وقتی تمبر به چرخه پستی بازگردد بیشتر دیده می‌شود، ارزشمند هم می شود و بالطبع مشکلاتش در طراحی و چاپ هم برطرف خواهد شد.
در ادامه این جلسه، آذری جهرمی ضمن قدردانی از اعضای شورای تمبر، مجموعه شش قطعه ای تمبرهای نوروز 1400 را که برگرفته از مرقعات کهن گنجینه نسخ خطی کتابخانه ملی است و حال و هوای نوروزی دارد به هر یک از اعضای شورا اهدا کرد. 
همچنین در ادامه این جلسه با تصمیم اعضای شورا مقرر شد تمبر نکوداشت توسعه ارتباطات روستایی طراحی و در جلسات بعدی صحن شورا مورد بحث و بررسی قرار گیرد و پس از تصویب در مردادماه 1400 و همزمان با تکمیل ارتباطات تمامی 43 هزار روستای بالاتر از 20 خانوار کشور به عنوان یک دستاورد فراملی منتشر شود.
در این جلسه سیدجمال هادیان نیز گفت: تمبر یک اثر ارزشمند و روایتگر فرهنگی است که فلسفه وجودی آن حضور در ارسال و مراسلات داخلی و خارجی و انتقال ارزش های فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی، تاریخی و سیاسی کشورمان است و در انتظار روزی هستیم که تمبر دوباره روی پاکت ها و بسته های پستی بازگردد و نقش اصلی خودش را باز یابد.
رییس شورای تمبر ادامه داد: شورای تمبر در دوره جدید با رویکرد نوین برای طراحی، چاپ و انتشار تمبرهای نکوداشت در شش ماه نخست سال بعد برنامه ریزی کرده است و امیدواریم بتوانیم با استفاده از تکنیک های جدید طراحی و چاپ، تمبرهای متفاوت و اثربخشی منتشر کنیم.
وی افزود: از این پس تمامی تمبرهای ملی دارای شناسنامه خواهند بود و حقوق مالکیت معنوی پدیدآورندگان آنها رعایت خواهد شد.
ذکر این نکته لازم است که شورای عالی تمبر، عالی ترین نهاد سیاستگذار و تصمیم ساز درباره تمبر در کشور است که رئیس آن را وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب می‌کند و نمایندگانی از چند وزارتخانه و نهاد در آن عضویت دارند.

​​