تلفن همراه

سهم ۴۰ درصدی اپل از فروش ساعت‌ هوشمند در سه‌ماهه چهام ۲۰۲۰

منبع: زومیت
 
طبق آمار، ۴۰ درصد فروش ساعت هوشمند در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ متعلق به اپل واچ و به‌طور تخمینی، فروش اپل واچ سری ۶ و SE بالغ بر ۱۲٫۹ میلیون دستگاه بوده است.
 
به گزارش اپل‌اینسایدر و با استناد به آمار کانترپوینت، غول دنیای فناوری با ارائه‌ی عملکردی درخشان و کسب سهم عمده‌ی بازار ساعت‌ هوشمند در سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۰، توانسته است خود را به حاکم بلامنازع این حوزه تبدیل کند. برای یادآوری، کانترپوینت قبلا گزارش داده بود که مجموعه مدل‌های آیفون ۱۲ به‌سرعت به پرفروش‌ترین گوشی‌های مبتنی بر فناوری 5G جهان تبدیل شده‌اند و برای اپل واچ نیز این امر صدق می‌کند.
 
 بازار ساعت هوشمند در مقایسه با سال گذشته به دلیل ادامه‌ی بیماری همه‌گیر، با کاهش تقاضا مواجه است؛ اما فروش ساعت‌ هوشمند اپل به دلیل استقبال از اپل واچ سری ۶ و SE، افزایش ۱۹ درصدی  به خود دیده. به ادعای کانترپوینت، اپل در سه‌ماهه‌ی پایانی سال گذشته‌ی میلادی، با اختصاص ۴۰ درصد از سهم بازار، بزرگ‌ترین سازنده‌ی ساعت هوشمند بوده است. کوپرتینویی‌ها در بازه‌ی زمانی مشابه سال گذشته، در حدود ۳۴ درصد از سهم بازار جهانی را در اختیار داشتند. این رشد فروش را می‌توان ناشی از موفقیت اپل واچ SE دانست. اپل چندی پیش مدل SE را در کنار پرچم‌دار سری ۶ با قیمت ۲۷۹ دلار روانه‌ی بازار کرد و شواهد نشان می‌دهد که این محصول با استقبال مناسب خریداران مواجه شده است.

کانترپوینت معتقد است که غول فناوری در مجموع ۱۲٫۹ میلیون دستگاه اپل واچ سری ۶ و SE به فروش رسانده است و از قرار معلوم، سامسونگ به‌عنوان نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌ی اپل، با رشد یک درصدی در مقایسه با سال گذشته، به سهم ۱۰ درصدی از بازار ساعت هوشمند رضایت داده است.
 
سوژئونگ لیم، تحلیلگر ارشد کانترپوینت، بر این باور است که اپل واچ SE، سامسونگ و سایر سازندگان ساعت‌ هوشمند را وادار می‌کند تا محصولات مشابه میان‌رده را برای مشتریانی که به ‌دنبال گزینه‌‌های ارزان‌تر از پرچم‌داران اصلی هستند، ایجاد کنند. وی با اذعان اینکه بازار ساعت‌ هوشمند به وسیله‌ی سه بازیگر اصلی یعنی اپل، سامسونگ و هواوی هدایت می‌شود، می‌گوید:
 
ما اعتقاد داریم که با تداوم پیشرو بودن مدل‌های شاخص این شرکت‌ها، رشد ASP (متوسط قیمت فروش) در دو تا سه سال آینده  ادامه خواهد داشت. موفقیت اپل با مدل SE، احتمالا دیگران از جمله سامسونگ را برای عرضه‌ی نسخه‌های مشابه و نزدیک شدن به بازار انبوه ترغیب خواهد کرد.
 
این گزارش در حالی منتشر می‌شود که فروش ساعت‌ هوشمند اپل در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۰ نیز بالغ بر ۷۵ درصد رشد تجربه کرده بود و ادامه‌ی این روند در سه‌ماهه‌ی چهارم بسیار قابل پیش‌بینی بود؛ زیرا اپل واچ سری ۶ و SE از ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز به کار کردند. این بدان معنی است که بیشتر فروش آن‌ها و بازه‌ی زمانی منتهی به تعطیلات در سه‌ماهه چهارم بوده است.

​​