تلفن همراه

گوشی‌های سامسونگ و اپل فعلا در شبکه 5G ایران کار نمی‌کنند

منبع: آی تی ایران
 
در حالی که اپراتورهای موبایل در حال راه اندازی و توسعه شبکه 5G در کشور هستند، دسترسی به تکنولوژی ۵G برای کاربران ایرانی سامسونگ و اپل فعلا امکان پذیر نیست.
 
علی‌رغم وجود گوشی‌های 5G سامسونگ و اپل در ایران، کاربران این برندها به دلیل وجود یک سری محدودیت‌ها از طرف این دو برند، قادر به استفاده از این خدمات نیستند. این در حالی است که کاربران هوآوی و شیائومی به راحتی می‌توانند از این تکنولوژی در گوشی‌هایی که از ۵G پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنند.  
 
به گفته کارشناسان، سامسونگ و آیفون به دلایل فنی دسترسی به این امکان را در خاورمیانه محدود کرده‌اند و باید اپراتورها برای آزاد کردن با آن‌ها وارد رایزنی و مذاکره شوند. شنیده ها حاکی از آن است که در حال حاضر ایرانسل و همراه اول این مذاکرات را شروع کرده‌اند اما زمان حل این موضوع فعلا مشخص نیست و حتی ممکن است تا چند ماه طول بکشد.
 
فاصله دو ساله تا استفاده مستقیم از 5G
به گفته محمد کشوری، کارشناس حوزه آی تی، اولین بسته‌های تجاری ۵G به صورت 5G FWA (انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت) کار می‌کنند؛ به این صورت که این تکنولوژی به صورت مستقیم به گوشی‌ها متصل نشده و امکان استفاده از آن فقط از طریق وای فای ممکن خواهد بود. وی در این‌باره توضیح داد که در حال حاضر هم به صورت پایلوت در بعضی از محدوده‌ها ایرانسل و همراه اول این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند و مبین نت هم قرار است به زودی اتصال خانگی ۵G را ممکن کند که البته آن هم در محدوده خاصی در دسترس خواهد بود.
 
کشوری افزود: «کاربرانی که گوشی تلفن‌همراه آنها از فناوری نسل پنج تلفن‌همراه پشتیبانی می‌کند، می‌توانند با اتصال به این سایت از آن استفاده کنند و کاربرانی که گوشی هوشمند آنها قابلیت پشتیبانی از شبکه ۵G را نداشته باشد نیز می‌توانند از طریق Hotspot مودم ۵G ایرانسل در این سایت، به صورت وای فای به شبکه نسل پنج تلفن‌همراه متصل شوند.» 
 
او پیش بینی می‌کند که حداقل یک سال و نیم تا استفاده گسترده مصرف FWA ۵G فاصله داریم و دو سال پس از آن هم برای استفاده مستقیم گوشی‌ها از این تکنولوژی طول خواهد کشید.
 
گفتنی است که ایرانسل اول مرداد ۱۳۹۹، نخستین سایت تجاری نسل پنج تلفن‌همراه ایران، در پژوهشگاه ICT راه‌اندازی کرد. در 7مرداد ماه، از دومین سایت ۵G در ساختمان مرکزی ایرانسل رونمایی شد و سومین سایت نیز ۲۱ آبان ماه در دانشگاه تربیت‌مدرس به بهره‌برداری رسید.
 
چهارمین سایت ۵G ایرانسل هم در بوستان آب و آتش تهران (پل طبیعت)، ۲۸ بهمن ماه سال جاری به صورت آزمایشی تست شده و در دسترس عموم مردم قرار گرفت. همچنین همراه اول در مراسم رونمایی از شبکه ۵G خود در تهران توانست با تجمیع فرکانس‌های ۴G و ۵G به سرعت‌های بیش از۳/۶ گیگابیت بر ثانیه دست یابد و بدین ترتیب رکورد سرعت دانلود در ایران جابه‌جا کند.

​​