فناوری اطلاعات

زبان Ruby روی خدمات ابری گوگل پشتیبانی می‌شود

منبع: همکاران سیستم
مرکز توسعه خدمات پردازش ابری Cloud گوگل پیش نمایش عمومی زبان برنامه نویسی Ruby روی Cloud Functions را ارایه کرد. سرویس منبع باز Functions Framework گوگل مخصوص Ruby به گونه‌ای طراحی شده است که از توابع HTTP و CloudEvent به طور کامل پشتیبانی می‌کند.
سرویس Cloud Functions در اصل یک محیط اجرایی بدون سرور برای ساخت و اتصال سرویس‌های ابری است که نخستین بار سال 2017 توسط گوگل معرفی شد. در این محیط توابع در بازه‌های زمانی مبتنی بر زبان‌های برنامه نویسی اجرا می‌شوند و می‌توانند از پایتون، جاوا، Node.js، Go،‌ NET. و هم اکنون Ruby پشتیبانی کنند.
این محیط اجرایی اجزای مختلف از جمله زمان اجرا، سیستم عامل و کتابخانه شامل کدهای از پیش تعریف شده را برای توابع شامل می‌شود. برای زبان Ruby نیز قابلیت پشتیبانی از نسخه‌های Ruby 2.6 و Ruby 2.7 در نظر گرفته شده است.
«دانیل آزوما» مدیر ارشد روابط توسعه دهنده گوگل در مورد نحوه بهره مندی توسعه دهندگان از این به‌روز رسانی جدید توضیح داد: «شما می‌توانید توابع HTTP را برای پاسخگویی به رویدادهای HTTP، و توابع CloudEvent را برای پردازش رویدادهایی که از سرویس‌های مختلف ابری از جمله خدمات Cloud گوگل شامل Pub/Sub، Cloud Storage و Firestore استفاده می‌کنند، به کار برید».
او در یک گزارش مجزا تحت عنوان «طراحی زمان اجرایی بدون سرور مختص Ruby» نیز برخی از گزینه‌های طراحی شده مخصوص این محصول و رویکرد اصلی آن را در پنج مولفه نحوه عملکرد، همزمانی، چرخه عمر، آزمایش، وابستگی و استانداردها تحلیل کرد.
 

​​