فناوری اطلاعات

انتشار ابزار دولت آمریکا برای بررسی آلودگی به بدافزار سولار ویندز

منبع: مهر
 
 
آژانس امنیت زیرساخت‌ها و امنیت سایبری آمریکا از انتشار ابزاری برای اسکن سیستم‌های رایانه‌ای به منظور شناسایی آلودگی بدافزاری ناشی از حمله به شرکت سولارویندوز خبر داده است.
 
 به نقل از زد دی نت، این آژانس که به سیسا شهرت دارد، اعلام کرده ابزار یادشده می‌تواند مشخص کند رایانه‌ای به بدافزار مهاجم به نرم افزار اوریون شرکت سولار ویندز آلوده شده است یا خیر.
 
این آلودگی بدافزاری موجب سرقت اطلاعات حساس و محرمانه از ده ها شرکت بزرگ فناوری و نیز وزارتخانه‌های مختلف دولت آمریکا شده و جنجال گسترده‌ای را در این کشور به راه انداخته است. کاخ سفید حملات یادشده را به روسیه نسبت داده و کرملین نیز هرگونه مشارکت در حمله یادشده را انکار کرده است.
 
ابزار عرضه شده بدین منظور CHIRP نام دارد و مخفف برنامه واکنش به رویدادها و شکار است. نرم افزار اوریون سولار ویندز به طور گسترده در جهان برای نظارت بر عملکرد شبکه‌های رایانه‌ای به کار می‌رود و هکرها از آن برای توزیع بدافزار Sunburst/Solorigate در بین بیش از ۱۸ هزار مشتری سولار ویندز استفاده کردند.
 
مایکروسافت یک گروه هکری به نام نوبلیوم را عامل حمله به سولار ویندز معرفی کرده است. آژانس سیسا قبلاً هم ابزاری به نام اسپراو را عرضه کرده بود که برای شناسایی حساب‌های کاربری آلوده در شبکه‌های رایانه‌ای و نیز اپلیکیشن‌های مشکوک به آلودگی در محیط برنامه‌های آزور و مایکروسافت ۳۶۵ کاربرد داشت.

​​